[b]Tak[/b]. Umowa grupowego ubezpieczenia pracowniczego na życie stanowi przykład umowy zawieranej na cudzy rachunek, w ramach której pracodawca jest ubezpieczającym, a pracownik ubezpieczonym. W konsekwencji to pracodawca, nie zaś pracownik, obciążony jest zobowiązaniem płatniczym w postaci składki, mimo iż ciężar finansowania składki ponoszą pracownicy, którzy – akceptując warunki ubezpieczenia – wyrażają jednocześnie zgodę, aby była ona potrącana z ich wynagrodzenia.
Sposób pobierania składki i oznaczenie pracowników jako beneficjentów świadczeń wynikają z umowy ubezpieczeniowej, co nie zmienia faktu, że stroną umowy ubezpieczenia jest pracodawca, który przekazuje składkę na wskazane przez zakład ubezpieczeń konto i to na nim, jako stronie umowy, ciążą wynikające z umowy i przepisów prawa zobowiązania płatnicze.
W świetle art. 2 pkt 13 pzp udzieleniem zamówienia publicznego jest zawarcie umowy, która spełnia łącznie następujące przesłanki: jej stronami są zamawiający i wykonawca (pracodawca i ubezpieczyciel), przedmiotem tej umowy są usługi, dostawy lub roboty budowlane (usługi ubezpieczeniowe), umowa ma mieć odpłatny charakter (składki opłacane z pensji pracowników).
Uznać zatem trzeba, że w sytuacji, gdy umowę grupowego ubezpieczenia zawiera podmiot zobowiązany do stosowania przepisów ustawy o zamówieniach publicznych, to również w tym przypadku jej przepisy znajdą zastosowanie.
[i]Podstawa prawna: