Podatek od środków transportowych od przyczep

Publikacja: 17.12.2010 15:56

[b]Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest właścicielem przyczepy. Przyczepę tą wynajęła rolnikowi, płatnikowi podatku rolnego, który używa jej tylko w rolnictwie. Czy musi w związku z tym płacić podatek od środków transportu?[/b]

Zasadą jest, że obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży na właścicielach środków transportowych (zarówno osobach fizycznych, jak i prawnych). Wynika to z art. 9 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A1472315CD6BCDFC1772D22E2F73CDC7?id=182297&tresc=1&wid=338116#R.4.]ustawy o opłatach i podatkach lokalnych[/link].

Nie można przenieść tego obowiązku na dzierżawcę, najemcę czy leasingobiorcę. Liczy się to, na kogo pojazd jest zarejestrowany.

Ustawa o podatkach lokalnych przewiduje zwolnienia od podatku (art. 12 ust. 1), lecz są one nieliczne i nie dotyczą sytuacji, o jaką pyta czytelnik.

Należy natomiast pamiętać, że zwolnienia może również wprowadzić rada gminy. Dlatego należy ich szukać również w uchwale rady danej gminy.

Rada nie może tylko wprowadzić zwolnień dotyczących pojazdów, o których mowa w art. 8 pkt 2, 4 i 6, czyli dla:

- samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton,

- ciągników siodłowych i balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton,

- przyczep i naczep, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.

Jak widać ostatnie z zastrzeżeń dotyczy przyczep, o które pyta czytelnik, ale wyjątek jest przewidziany dla przyczep związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego. Jednym słowem [b]w tym zakresie rada gminy ma prawo podjąć w uchwale decyzję o zwolnieniu z podatku od środków transportowych[/b].

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”