W Polsce systematycznie rośnie liczba osób chorych psychicznie. Tylko w 2007 r. na 100 tys. mieszkańców ponad 4 tys. korzystało z opieki psychiatry. Jeszcze w 2000 r. było ich o połowę mniej.
Aby zapobiec dalszym zachorowaniom, rząd przygotował [link=http://akty-prawne.rp.pl/dzienniki/du/2011/24/poz.128.htm]rozporządzenie w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego[/link]. Te przepisy wchodzą w życie w piątek, 18 lutego.
Rozporządzenie zobowiązuje poszczególne resorty, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz samorządy do promowania zdrowia psychicznego, udostępniania wiedzy na ten temat oraz zorganizowania lepszego systemu poradnictwa i pomocy chorym.
W związku z tym np. Ministerstwo Zdrowia musi opracować program zapobiegania depresji czy samobójstwom i realizować go już od lipca 2011 r. Dla pracowników ochrony zdrowia powinno także przygotować szkolenia podyplomowe, które sprawią, że lekarz czy pielęgniarka łatwiej rozpozna zaburzenie psychiczne u dziecka lub dorosłego. Ponadto przed resortem stoi zadanie opracowania przepisów, które wskażą służbie zdrowia, według jakich standardów ma opiekować się osobami chorymi psychicznie.
Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej musi zapobiegać chorobom psychicznym wśród dzieci i młodzieży. W tym celu każda szkoła od września 2011 r. zapewni uczniowi poradę i pomoc, jeśli będzie on przechodził kryzys.