Tworzenie zespołów interdyscyplinarnych jest w gminach obowiązkowe od sierpnia 2010 r. Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie powołuje je wójt (burmistrz, prezydent miasta). Kompetencją rady jest określenie w uchwale trybu oraz sposobu powoływania i odwoływania członków tego zespołu. Bez podjęcia takiej uchwały powołanie zespołu przez wójta nie jest zatem możliwe.
Co można zapisać
Z podejmowaniem takich uchwał rady mają jednak sporo kłopotów. Nie bardzo bowiem wiedzą, jakie postanowienia można w nich zawrzeć, a jakich nie. Często więc powtarzają zapisy ustawowe, co powoduje, że taki akt jest uchylany przez nadzór wojewody.
38,9 proc. gmin utworzyło zespoły interdyscyplinarne
Nie jest również jasne, czy uchwała określająca tryb i sposób powoływania członków zespołu jest prawem miejscowym czy też nie. Różnie to interpretują organy nadzoru. Przykładowo z rozstrzygnięcia wojewody mazowieckiego z 21 lutego 2011 r. wynika, że taka uchwała prawem miejscowym nie jest (to akt wewnętrzny gminy).
Odmienne stanowisko prezentuje wojewoda dolnośląski. Stwierdził on w rozstrzygnięciu nadzorczym z 13 czerwca 2011 r., że uchwała w sprawie sposobu i trybu powołania członków zespołu jest aktem prawa miejscowego.