Kłopotliwe badanie sprawozdań

Mariusz Andrzejewski biegły rewident, były wiceminister finansów

Publikacja: 04.08.2011 04:50

Kłopotliwe badanie sprawozdań

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

RZ: Samorządy mają kłopoty w związku z obowiązkiem badania swoich sprawozdań finansowych. Czy utworzenie komitetów audytu ułatwiłoby realizację tego obowiązku?

Odpowiada Mariusz Andrzejewski biegły rewident, były wiceminister finansów:

Jednostki samorządu terytorialnego, które podlegają obowiązkowemu badaniu przez biegłych rewidentów, powinny być zaliczone do jednostek zainteresowania publicznego. Jesteśmy w trakcie procedowania nad projektem zmian w

ustawie o biegłych rewidentach i ich samorządzie

. Jego autorem jest Ministerstwo Finansów. A zatem można tego typu rozwiązanie wprowadzić w życie.

W jaki sposób?

Jednostki zainteresowania publicznego mają obowiązek powoływania komitetów audytu, w których przynajmniej jeden członek powinien mieć kompetencje i wiedzę z zakresu rachunkowości i rewizji finansowej. Do zadań komitetu należy bieżący monitoring procesu sprawozdawczości finansowej, ale także rekomendacja co do wyboru biegłego rewidenta. W ten sposób prawo i obowiązek wyboru biegłych rewidentów w JST pozostałyby w gestii rad miast, gmin i powiatów, ale operacyjnie zajmowaliby się tym członkowie komitetów.

Czy samorządy powinny wybierać rewidenta w drodze przetargu?

W większości wypadków tak. Zadanie to wymaga określenia precyzyjnych warunków specyfikacji zamówienia publicznego, dlatego że firmy audytorskie nie zdołają wykonać w sposób rzetelny badania dużej jednostki za kwotę nieprzekraczającą 14 tys. euro. Procedura wyboru biegłego rewidenta powinna przebiegać bez udziału zarządu danej jednostki. Proces ten powinien być przeprowadzany przez niezależnych, kompetentnych fachowców z zakresu rachunkowości i rewizji finansowej, członków komitetu audytu, utworzonego przez daną radę miasta, gminy lub powiatu, zgodnie z ustawą o biegłych rewidentach.

Czy badaniu podlegają jednostkowe czy również skonsolidowane sprawozdania samorządów?

Zakres rewizji sprawozdań finansowych to niestety kolejna luka prawna w wypadku samorządów. Obecnie możemy stwierdzić, że badaniu przez biegłego rewidenta podlegać mają jednostkowe sprawozdania finansowe JST, a nie skonsolidowane. Należy jednak rozważyć zasadność poszerzenia badania również o sprawozdania skonsolidowane.

Dlaczego jest to ważne?

Sprawozdanie takie obejmuje m.in. sprawozdania spółek kapitałowych, których udziałowcem jest dana JST. Jeżeli zadłużenie spółek miejskich jest poza badaniem sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta odpowiedzialnego za sprawy finansowe danej gminy, to nie daje mu to dostępu do pełnej wiedzy. To może wpłynąć na jego opinię o badanym sprawozdaniu danej JST. Sprawozdanie finansowe składa się z bilansu z wykonania budżetu JST oraz łącznych: bilansu, rachunku zysków i strat oraz zmian w funduszu, obejmujących dane wynikające z bilansów samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.

A może warto stworzyć rozwiązania, które pozwolą biegłym rewidentom postępować jednoznacznie w wypadku JST?

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów powinna opracować nowy, krajowy standard rewizji finansowej.

—rozmawiała Wiesława Moczydłowska

Zobacz więcej w serwisie:

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr