Brak kontroli nad obrotem zwierzętami domowymi w Polsce to jedna z przyczyn wzrastającej liczby bezdomnych psów i kotów. Obowiązujące przepisy nie regulują również zasad prowadzenia obrotu zwierzętami domowymi. Oznacza to, że każdy może rozmnażać i sprzedawać psy i koty.
Ustawodawca postanowił to zmienić, uchwalając 18 sierpnia 2011 r. nowelizację ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Wprowadza ona zakaz prowadzenia handlu zwierzętami domowymi na targach, targowiskach i giełdach. Zabrania również rozmnażania psów i kotów w celach handlowych. Będą to mogli robić jedynie zarejestrowani hodowcy.
Zapobieganie bezdomności zwierząt jest zadaniem gminy. Dlatego to na gminie ciąży obowiązek prowadzenia schronisk. W drodze wyjątku placówki takie mogą prowadzić również organizacje społeczne pożytku publicznego, których statutowym celem jest ochrona zwierząt. Jednocześnie nowela zakazała odławiania bezdomnych psów i kotów bez zapewnienia im miejsca w schronisku.
Rada gminy będzie musiała corocznie do 31 marca uchwalać program opieki nad zwierzętami oraz zapobiegania ich bezdomności.
Określi on m.in. zasady odławiania zwierząt bezdomnych, ich sterylizacji oraz poszukiwania dla nich właścicieli.