Z rządowego programu „Maluch" wykorzystano jedynie połowę z przeznaczonych 40 mln zł.
– Aby uzyskać środki na żłobek lub klub dziecięcy, gmina powinna sfinansować połowę inwestycji. Ustawa żłobkowa weszła w życie z początkiem kwietnia, kiedy samorządowe budżety były już dawno uchwalone. A i tak liczba miejsc w placówkach wzrosła o 14 proc. – powiedziała na wczorajszej konferencji poświęconej standardom opieki nad małymi dziećmi Ewa Saperanza z Ministerstwa Pracy.
Nie wszystko jednak stracone. Samorządy będą mogły skorzystać z pomocy rządowego programu także w 2012 i 2013 r.
– Co więcej, o środki unijne w przyszłym roku będą się starać także podmioty prywatne, które nie mogły samodzielnie startować w konkursach o środki rządowe – dodała Ewa Saperanza.
Da się z nich finansować nie tylko budowę i wyposażenie żłobka, ale także uposażenia dziennych opiekunów i ich przeszkolenie. To właśnie z funkcjonowaniem dziennych opiekunów jest najgorzej. Do 30 września w całej Polsce zatrudniono tylko trzech. Według ustawy żłobkowej mają się opiekować dziećmi w wieku od 20. tygodnia do trzech lat w swoim domu lub mieszkaniu. Kandydatów wyłania wójt, burmistrz lub prezydent miasta w drodze konkursu. Gmina ma także współfinansować wynagrodzenie opiekuna.