Za sprawą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mieliśmy w tym tygodniu kolejną odsłonę wadliwości przepisów ustawy refundacyjnej. Jednakże teza, że ustawa refundacyjna zakazuje szpitalom przyjmowania darowizn, jest za daleko idąca.
Szpitale boją się przyjmować jakiekolwiek darowizny, a Ministerstwo Zdrowia reaguje komunikatami. Złą praktyką jest tworzenie prawa, które wymaga komunikatów tłumaczących zakres jego stosowania. Trzeba znowelizować art. 49 ust. 3, który jest teraz wyrazistym i nieodosobnionym przykładem braku precyzji ustawy refundacyjnej.
Przepis ten stanowi, że „zakazane jest stosowanie jakichkolwiek form zachęty odnoszących się do" produktów refundowanych i jako przykład zachęt wymienia m.in. rabaty, upusty oraz bliżej niesprecyzowane darowizny. Przepis ten daje pole do różnych interpretacji. Pojawiły się więc wątpliwości, jak traktować przekazywanie przez WOŚP szpitalom pomp insulinowych, które służą do podawania refundowanych insulin. Pokazuje to, jak niejasny jest zakaz z art. 49 ust. 3 i jakie mogą być tego skutki w praktyce.
nie zawiera przepisu zabraniającego szpitalom przyjmowania darowizn.