Obowiązująca od 1 stycznia 2012 r. ustawa o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej (DzU nr 149, poz. 887) wymaga uzupełnienia wykazu stanowisk (pomocniczych i obsługi) pracowników samorządowych.
Jak wynika ze znowelizowanego 8 lutego 2012 r. rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania tych pracowników, do listy stanowisk w gminie i powiecie dopisano m.in. asystenta rodziny, koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, wychowawcę, a także opiekuna dziecięcego.
Rozporządzenie określa również niezbędne do pełnienia tych funkcji kwalifikacje i poziomy minimalnego wynagrodzenia zasadniczego. Aby zostać np. asystentem rodziny, trzeba się legitymować średnim lub wyższym wykształceniem oraz odpowiednio pięcio- lub dwuletnim stażem pracy. Minimalne wynagrodzenie zasadnicze na stanowisku asystenta rodziny nie zostało natomiast uzależnione od posiadanego wykształcenia i wynosi 1,4 tys. zł.
Wymagane wykształcenie na stanowisku koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej określają przepisy odrębne. Minimalna płaca na tym stanowisku to 1450 zł.
Ogłoszone 20 lutego 2012 r. rozporządzenie weszło w życie tego samego dnia z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2012 r.