Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt zmiany prawa ochrony środowiska. Nowelizacja przepisów wynika z konieczności wprowadzenia dyrektywy 2010/75/WE w sprawie emisji przemysłowych, której celem jest ograniczenie niekorzystnego wpływu instalacji przemysłowych na środowisko.
Projekt przewiduje nowe obowiązki w zakresie ochrony gleby i wód podziemnych dla prowadzącego instalację, m.in. opracowanie raportu na temat zanieczyszczenia, monitoring w czasie prowadzenia działalności, ocena stanu zanieczyszczenia po zakończeniu eksploatacji instalacji oraz doprowadzenie gleby i wód podziemnych na terenie zakładu do stanu początkowego.
W związku z tym konieczna jest nowelizacja przepisów dotyczących dokonywania oceny wystąpienia zanieczyszczenia powierzchni ziemi oraz określenia sposobów rekultywacji terenów zanieczyszczonych. Zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci", podmiot odpowiedzialny za spowodowanie szkody w środowisku poniesie koszty jej naprawienia.
Pozwolenia zintegrowane, wymagane dla instalacji przemysłowych, będą obowiązywać na czas nieoznaczony, zamiast – jak do tej pory – na czas nie dłuższy niż dziesięć lat. Dzięki temu mniej obowiązków będą mieli zarówno przedsiębiorcy, jak i organy administracji.
Zostanie wyeliminowana konieczność wnoszenia opłaty rejestracyjnej oraz zapewnienia udziału społeczeństwa w procedurze, jeżeli zmiana lub wydanie nowego pozwolenia nie wynika z istotnych przekształceń instalacji. Opłata skarbowa za wydanie takiego pozwolenia zostanie zmniejszona o połowę. W projekcie znalazła się propozycja, aby od 2014 r. jedynym organem właściwym do wydawania pozwoleń był marszałek województwa.