Decyzją regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Olsztynie torfowiska na Tatarskiej Górze, niedaleko Gołdapi, w woj. warmińsko-mazurskim, wraz ze znajdującym się tam jeziorkiem są już rezerwatem przyrody. To najmłodszy i jeden z mniejszych rezerwatów w kraju.
Torfowisko na Tatarskiej Górze zostało najnowszym rezerwatem przyrody w Polsce
Decyzja o jego utworzeniu została opublikowana w dzienniku urzędowym województwa warmińsko-mazurskiego. „Uznaje się za rezerwat przyrody 'Torfowisko na Tatarskiej Górze' obszar obejmujący kompleks torfowisk przejściowych i wysokich wraz z zbiornikiem dystroficznym o łącznej powierzchni 1,87 ha, położony w gminie Gołdap, powiat gołdapski, województwo warmińsko-mazurskie. (...) Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie kompleksu torfowisk przejściowych i wysokich oraz zbiornika dystroficznego wraz ze stanowiskiem turzycy skąpokwiatowej Carex pauciflora, rosiczki długolistnej Drosera anglica oraz innych gatunków roślin chronionych" – napisano w zarządzeniu dyrektora ochrony środowiska w Olsztynie. I dalej: „Ze względu na dominujący przedmiot ochrony typ rezerwatu określa się jako fitocenotyczny (PFi) podtyp zbiorowisk nieleśnych (zn)."
W Polsce jest ponad 1400 rezerwatów. Zajmują one blisko 170 000 hektarów.
Najmniejszym rezerwatem przyrody w Polce jest rezerwat Kołacznia znajdujący się na terenie gminy Nowa Sarzyna w województwie podkarpackim. Jego powierzchnia według aktu powołującego to 0,10 ha. Przedmiotem ochrony jest jedyne w Polsce naturalne stanowisko różanecznika żółtego, inaczej azalii pontyjskiej (Rhododendron luteum).