Ankieta przeprowadzona przez Ministerstwo Transportu i Budownictwa objęła 52 gminy różnej wielkości, w tym największe miasta. Resort chciał się zorientować, jak samorządy gospodarują swoimi zasobami i jakie mają problemy oraz czy akceptują propozycje ministerialne.
– Chcemy zreformować zasady zarządzania zasobem mieszkań komunalnych. W tym celu planujemy zmianę ustawy o ochronie praw lokatorów – tłumaczy Piotr Styczeń, wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.
Z ankiety wynika , że brakuje lokali komunalnych. Na koniec 2011 r. na liście oczekujących znajdowało się 23,7 tys. osób, nieznacznie mniej niż rok wcześniej (o 2585). Dużo bardziej dramatyczna jest sytuacja z lokalami socjalnymi. Zapotrzebowanie na nie w ubiegłym roku wyniosło 33,3 tys. i było wyższe w porównaniu z poprzednim rokiem o 2254. Większość tych mieszkań była potrzebna dla eksmitowanych (77, 5 proc.).
Przepisy regulujące ochronę praw lokatorów mówią, że jeżeli gminy nie dostarczyły lokalu socjalnego uprawnionemu do niego z mocy wyroku, właścicielowi mieszkania przysługuje roszczenie odszkodowawcze od gminy.
Samorządy płacą
Gminy wydają coraz więcej na odszkodowania. W ciągu dwóch lat ich wartość wzrosła o 50 proc. Odszkodowań w 2009 r. było 2241, a w 2011 r. – 2726, w 2011 r. samorządy wypłaciły w sumie 70 mln zł.