W 93 gminach, dziewięciu powiatach i jednym mieście na prawach powiatu może być problem z budżetem. – Pokazuje to analiza sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w 2011 r. – informuje Ryszard Krawczyk, przewodniczący Krajowej Rady?RIO.
– W jednostkach tych dochody ze sprzedaży majątku nie pokrywały różnicy między dochodami a wydatkami bieżącymi – wyjaśnia przewodniczący. Ponadto do uchwalanych na 2014 r. budżetów zastosowanie znajdzie nowa formuła obliczania indywidualnego wskaźnika zadłużenia JST. Upraszczając nieco, jeżeli jest on ujemny, samorząd nie może spłacać zaciągniętych już zobowiązań, a tym samym uchwalić budżetu. Gdyby wskaźnik obowiązywał wcześniej, budżetu na 2012 r. nie uchwaliłoby 108 samorządów.
Jeśli gmina budżetu uchwalić nie może, to zastępczo plan finansowy jednostki ustala RIO. To jednak problemu nie rozwiązuje.
– Nie zastępuje on w pełni uchwały budżetowej – wyjaśnia prof. Cezary Kosikowski, autor komentarza do ustawy o finansach publicznych. – Ustalenia te dotyczą jedynie wydatków jednostki na obowiązkowe zadania własne oraz zadania zlecone – dodaje.
Dlatego konieczna jest zmiana prawa.