Zdaniem Ministerstwa Zdrowia wykonanie uchwały rady powiatu w sprawie likwidacji samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SP ZOZ) wywołuje nieodwracalne skutki prawne. – Jest tak dlatego, że wniesienie skargi na uchwałę likwidacyjną nie wstrzymuje z mocy prawa jej wykonania – wyjaśnia Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.
Podobne stanowisko prezentują eksperci.
– Stwierdzenie nieważności uchwały o likwidacji SP ZOZ nie powinno wywoływać żadnych negatywnych skutków dla spółki, która została utworzona w jego miejsce – mówi Maciej Zabelski, wiceprezes zarządu AMG Finanse sp. z o.o.
– Taka spółka prowadząca niepubliczny zakład opieki zdrowotnej jest niezależnym podmiotem (a nie następcą prawnym SP ZOZ) i dlatego wszelkie zawarte przez nią kontrakty, w tym podpisane z Narodowym Funduszem Zdrowia, pozostają niezagrożone – tłumaczy ekspert.
Sądy kwestionują
W ostatnim czasie sądy administracyjne wydają coraz więcej wyroków unieważniających podejmowane przez organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego uchwały w sprawie likwidacji SP ZOZ. Takie wyroki zapadły w sprawach szpitala z Tarnowskich Gór, placówek w Kluczborku oraz Częstochowie-Blachowni.