Bonifikata od opłat rocznych od gruntów warszawskich oddawanych w użytkowanie wieczyste na podstawie art. 214 ustawy o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.) przysługuje wyłącznie spadkobiercom byłych właścicieli – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: OSK 1156/11).
Bonifikaty nie dostanie więc wnuczka obdarowana przez dziadków udziałem w nieruchomości ani Eugeniusz B., który odkupił roszczenia od spadkobiercy byłych właścicieli. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił ich skargę na decyzję ustalającą opłatę roczną z tytułu ustanowienia prawa użytkowania wieczystego, a NSA oddalił skargę kasacyjną.
Sporna kwestia
Małżonkowie K. i małżonkowie D., współwłaściciele nieruchomości warszawskiej, nie złożyli w terminie wniosku dekretowego, wobec czego Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy odmówiło przyznania im prawa własności czasowej. W 1984 r. państwo D. podarowali swoje udziały w tej nieruchomości wnuczce Jadwidze B. Syn państwa K. sprzedał natomiast roszczenia Eugeniuszowi B., a ten darował część udziałów swojej córce Grażynie Z.
Gdy tylko stało się to możliwe, wszyscy troje: Jadwiga B., Eugeniusz B. i Grażyna Z., zaczęli zabiegać o zwrot nieruchomości na podstawie art. 214 u.g.n. Przepis uprawniał właścicieli nieruchomości, którzy nie złożyli w terminie wniosku o przyznanie wieczystej dzierżawy w trybie art. 7 dekretu o gruntach warszawskich lub którym złożony wniosek nie został uwzględniony, do uzyskania użytkowania wieczystego gruntu i odzyskania – choć tylko małych – domów. Zwrócona mogła być tylko jedna nieruchomość, a kolejnym ograniczeniem stał się termin składania wniosków: do 31 grudnia 1988 r.
Starania zainteresowanych przyniosły w końcu decyzję prezydenta Warszawy z 2009 r. orzekającą o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego dwóch działek oraz o zwrocie własności wzniesionego na nich budynku proporcjonalnie do współudziałów. Kwestą sporną stała się wysokość opłaty rocznej.