Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I OW 100/12)
rozstrzygnął spór kompetencyjny w sprawie potwierdzenia prawa pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
O to, kto jest właściwy do rozstrzygnięcia tej kwestii, spierało się dwóch prezydentów: Bielska-Białej i Oświęcimia. Chodziło o koszty opieki medycznej dla pacjentki, która trafiła do jednego ze szpitali w Oświęcimiu. Placówka wystąpiła do prezydenta miasta o wydanie decyzji potwierdzającej uprawnienie pacjentki do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Adresat wniosku uznał jednak, że to nie on powinien decydować o prawie kobiety do darmowej opieki medycznej. Okazało się, że pacjentka oświęcimskiego szpitala była wcześniej zameldowana w Bielsku-Białej. Organ uznał więc, że wydanie decyzji o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych leży w kompetencji prezydenta Bielska-Białej.
Drugi organ też nie czuł się władny do podjęcia rozstrzygnięcia w tej sprawie. Rzeczywiście pacjentka była mieszkanką Bielska-Białej, ale sprzedała tam mieszkanie i przeniosła się do Oświęcimia.