– Sprawa, w której nasza kancelaria występowała w imieniu dwóch właścicieli nieruchomości zlokalizowanej w Głogowie, wzięła niespodziewany obrót – mówi Tomasz Grzybkowski, adwokat z Kancelarii Grzybkowski, Guzek, Jackowski. – Nasi klienci nie zapłacą ponad dwumilionowej kary nałożonej niesłusznie za zajęcie pasa drogowego. A miasto będzie musiało oddać ponad 2 mln zł głogowskim przedsiębiorcom – dodaje adwokat.
Wszystko dlatego, że podjęta w 2004 r. uchwała w sprawie stawek tych opłat nigdy nie została prawidłowo ogłoszona.
Bez wątpliwości
O tym, że uchwała rady gminy określająca stawki opłat za zajęcie pasa drogowego jest aktem prawa miejscowego, wielokrotnie mówiły nie tylko organy nadzoru (wojewodowie), ale i sądy administracyjne. Przykładowo w wyroku NSA z 16 maja 2012 r. czytamy m.in., że nie może być wątpliwości co do tego, że uchwała podjęta na podstawie art. 40 ust. 8 ustawy o drogach publicznych, określająca stawki opłat za zajęcie pasa drogowego, jest prawem miejscowym. Jest to bowiem akt skierowany do bliżej nieoznaczonej liczby adresatów i obowiązujący na określonym terenie (II GSK 548/11).
Podobne stanowisko zajął WSA w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 26 maja 2010 r. Sąd podkreślił w nim, że uregulowania uchwały w sprawie opłat za zajęcie pasa drogowego odnoszą się do każdej osoby zajmującej pas drogowy dróg gminnych i może być wykorzystywana w nieograniczonej liczbie przypadków (II S.A./Go 233/10).
Konsekwencją uznania uchwały rady gminy za akt prawa miejscowego jest obowiązek prawidłowego opublikowania jej treści. Nie może to nastąpić w sposób dowolny, ale poprzez jej opublikowanie we właściwym wojewódzkim dzienniku urzędowym. Przesądzają o tym przepisy ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 197, poz. 1172 ze zm.). Zgodnie z jej przepisami ogłoszenie aktu normatywnego zawierającego przepisy powszechnie obowiązujące w dzienniku urzędowym jest obowiązkowe.