Rada gminy: Po 20 latach pracy wójt został bez odprawy emerytalnej

Dopóki rada nie podejmie uchwały, gmina może bezkarnie nie wypłacać wójtowi odprawy emerytalnej.

Publikacja: 11.06.2013 10:45

Rada gminy: Po 20 latach pracy wójt został bez odprawy emerytalnej

Foto: www.sxc.hu

Sąd Rejonowy we Włocławku, Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił powództwo byłego burmistrza Nieszawy o wypłatę odprawy emerytalnej(sygn.akt: IVP 413/12).

– Uchwała rady miejskiej określająca wysokość tego świadczenia nie została (do dnia wydania tego orzeczenia) podjęta – uzasadniała sędzia Łucja Hincz,  przewodnicząca składu orzekającego w sprawie. – Bez tej uchwały  niedopuszczalne jest powództwo o wypłatę tego świadczenia – argumentowała sędzia.

Stan faktyczny sporu

Andrzej Nawrocki był burmistrzem Nieszawy nieprzerwanie od maja 1991 r. do września 2011 r., czyli do momentu złożenia rezygnacji z funkcji w związku z przejściem na emeryturę.

To radni mają wyłączne prawo decydowania o wynagrodzeniu burmistrza

– 6 lutego 2012 r. zwróciłem się z pismem do Mariusza Tołodzińskiego, piastującego wówczas stanowisko burmistrza miasta, o wypłatę należnej mi odprawy emerytalnej – relacjonuje Andrzej Nawrocki. – Ponieważ burmistrzem Nieszawy byłem przez 20 lat,   należała mi się odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia liczonego jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy – dodaje.

W odpowiedzi Andrzej Nawrocki otrzymał pismo potwierdzające jego uprawnienie do świadczenia, zawierające także deklarację wypłaty świadczenia w dwóch ratach. Pierwsza rata w kwocie 17,5 tys. zł została rzeczywiście przelana na konto emeryta. Druga rata  nie została natomiast wypłacona w zapowiedzianym terminie. 21 sierpnia 2012 r. wniósł on więc powództwo do sądu o wypłatę odprawy.

Burmistrz Mariusz Tołodziński wyjaśniał przed sądem, że skonsultował się z prawnikami, doszedł bowiem do wniosku, iż decyzja o wypłacie świadczenia została podjęta przedwcześnie. A to dlatego, że Rada Miasta Nieszawa nie podjęła wymaganej przepisami ustawy o pracownikach samorządowych uchwały ustalającej jej wysokość.

Zgodnie z art. 8 ustawy o pracownikach samorządowych wynagrodzenie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) ustala rada gminy w drodze uchwały. W konsekwencji w odpowiedzi na pozew gmina wniosła o oddalenie powództwa o wypłatę odprawy emerytalnej Andrzejowi Nawrockiemu ze względu na jego przedwczesność.

Sąd Rejonowy we Włocławku uznał argumenty gminy za słuszne.

Wyłączna prerogatywa rady

– Co prawda ustawodawca przyznał osobie zastępującej lub sekretarzowi gminy prawo do podejmowania w stosunku do wójta określonych czynności z zakresu prawa pracy, ale prerogatywę ustalania wynagrodzenia osoby piastującej tę funkcję zastrzegł do wyłącznej kompetencji rady gminy – uzasadniała rozstrzygnięcie sędzia Łucja Hincz. – Natomiast zgodnie z jednolitym stanowiskiem prezentowanym w orzecznictwie zarówno sądów powszechnych, jak i administracyjnych odprawę emerytalną dla wójta należy traktować jako rodzaj wynagrodzenia – wyjaśniała sędzia.

Stanowisko takie znajduje poparcie w art. 38 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych, który w stosunku do tego świadczenia wyraźnie używa pojęcia: „wynagrodzenie".

– Skoro Rada Miasta Nieszawa uchwały ustalającej wysokość odprawy emerytalnej dla byłego burmistrza nie podjęła, to uznać należy, że jego powództwo o wypłatę tego świadczenia jest przedwczesne, a zatem podlega oddaleniu – uzasadniała sędzia Łucja Hincz.

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”