Na wczorajszym posiedzeniu rząd przyjął założenia do projektu ustawy o poprawie funkcjonowania i organizacji wykonywania zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego. Zmiany przepisów mają objąć cztery grupy tematyczne.
Pierwsza to zwiększenie samodzielności i elastyczności funkcjonowania samorządów. Ma to przede wszystkim polegać na umożliwieniu gminom tworzenia centrów usług wspólnych. Jeżeli rada gminy podejmie stosowną uchwałę, to obsługa administracyjna i księgowa jednostek organizacyjnych gminy będzie prowadzona przez wójta w ramach urzędu gminy.
Również organy lub podmioty zarządzające samorządowymi osobami prawnymi zaliczanymi do sektora finansów publicznych (np. samorządowe instytucje kultury) będą mogły powierzyć obsługę administracyjną i księgową strukturom stworzonym do tego celu przez jednostki samorządu terytorialnego.
Przyjęte przez rząd założenia przewidują także możliwość łączenia różnych jednostek organizacyjnych utworzonych w celu wykonywania różnych zadań (np. urzędu gminy i ośrodka pomocy społecznej). Oczywiście warunkiem będzie zapewnienie standardów wykonywania każdej z tych działalności.
Druga grupa zmian to ułatwienia dla jednostek samorządów w tworzeniu związków komunalnych. Ma to polegać m.in. na umożliwieniu tworzenia związków gminno-powiatowych, co ma usprawnić współpracę samorządów różnych szczebli, m.in. na terenach metropolitalnych.