Rada gminy Bargłów Kościelny znowelizowała uchwałę określającą zasady zwrotu wydatków na pomoc rzeczową, zasiłki celowe i zasiłki okresowe.
Postanowiła w niej, że w przypadkach szczególnych, zwłaszcza jeżeli żądanie zwrotu wydatków na udzielone świadczenie w całości lub w części stanowiłoby dla osoby zobowiązanej nadmierne obciążenie lub też niweczyłoby skutki udzielanej pomocy Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bargłowie Kościelnym na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego może odstąpić od żądania takiego zwrotu.
Przepis uchwały zakwestionował wojewoda podlaski i rozstrzygnięciem nadzorczym z 26 lipca 2013 r. stwierdził jego nieważność (sygn. akt NK-II.4131.63.2013.JŁ).
W ocenie organu nadzoru rada gminy przekroczyła delegację ustawową zawartą w art. 104 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej. Stanowi on, że do złożenia stosownego wniosku uprawniony jest pracownik socjalny lub osoba zainteresowana.
- Redagując nowelizację uchwały w sprawie zasad zwrotu wydatków na pomoc rzeczową, zasiłki celowe i zasiłki okresowe rada gminy pominęła pracownika socjalnego, jako podmiot uprawniony do złożenia wniosku o odstąpienie od żądania zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, umorzenie tej kwoty w całości lub w części, odroczenie terminu płatności albo rozłożenie jej na raty - wyjaśnia Aneta Kuberska, zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru i Kontroli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.