Na wczorajszym posiedzeniu sejmowej Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym (druk nr 1754).
Przewiduje on zmianę brzmienia dwóch przepisów, art. 28g oraz art. 29a gminnej ustawy ustrojowej w ten sposób, że niemożność złożenia ślubowania przez nowowybranego wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w terminie 3 miesięcy od ogłoszenia wyników wyborów, będzie równoznaczne z odmową złożenia ślubowania. Tym samym nastąpi wygaśnięcie jego mandatu.
- Obecna treść ustawy o samorządzie gminnym umożliwia wystąpienie stanu faktycznego, w którym naruszona może zostać zasada samorządności wyrażona w art. 16 konstytucji – uzasadniał konieczność wprowadzenia projektowanej zmiany poseł Arkadiusz Mularczyk (Solidarna Polska). – A to dlatego, że w przypadku niemożności złożenia przez nowowybranego wójta ślubowania, np. spowodowanego nagłą chorobą, władzę w gminie obejmuje wyznaczony przez premiera komisarz, i to na okres, który może trwać aż do końca kadencji – wyjaśniał.
Taka właśnie sytuacja ma miejsce w Oświęcimiu. W mieście, na dzień przed datą ślubowania prezydent elekt uległ poważnemu wypadkowi faktycznie uniemożliwiającemu sprawowanie mandatu. Orzeczono wobec niego rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. W związku z powyższym prezes Rady Ministrów wyznaczył osobę do wykonywania zadań i kompetencji prezydenta miasta Oświęcim w okresie niezdolności do pełnienia funkcji przez wybranego kandydata. Na osobę wykonującą obowiązki prezydenta miasta Oświęcim wybrany został kontrkandydat prezydenta elekta, który przegrał wybory, wobec czego faktycznie obowiązki prezydenta pełnić będzie najprawdopodobniej do końca kadencji Rady miasta Oświęcim osoba nieposiadająca mandatu społecznego do sprawowania tej funkcji.
- Taka sytuacja stała się możliwa właśnie ze względu na brak wprowadzenia przez ustawodawcę ograniczenia czasowego w zastępowaniu wójta przez osobę powołaną przez prezesa Rady Ministrów – mówił poseł Mularczyk. – Przedłożony projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym problem ten rozwiązuje – dodawał.