Rada gminy Lutowiska postanowiła, że dodatek motywacyjny dla nauczycieli nie będzie wypłacany za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
Zdecydowała też, że dodatku za wysługę lat nie będzie się wliczało do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku z ubezpieczenia społecznego za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy nauczyciela spowodowanej chorobą bądź koniecznością osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny.
Tak podjętą uchwałę rady gminy unieważnił wojewoda podkarpacki (sygnatura akt P-II.4131.2. 151.2013). Stwierdził, że dodatek za wysługę lat, dodatek motywacyjny, nagrody i inne świadczenia ze stosunku pracy wraz z wynagrodzeniem zasadniczym składają się na całościowe wynagrodzenie przysługujące nauczycielowi w ramach łączącego go z pracodawcą stosunku pracy.
Okresy, w których wynagrodzenie przysługuje bądź nie, określają przepisy Karty nauczyciela oraz – w zakresie w niej nieuregulowanym – przepisy kodeksu pracy – zauważył wojewoda. Same zaś zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków przysługujących ubezpieczonym będącym pracownikami są przewidziane w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.