Zdaniem SKO związek gmin jako najemca lokalu użytkowego jest natomiast posiadaczem zależnym, co przesądza, że jest zobowiązany do uiszczania podatku od nieruchomości. Zarządcą nieruchomości jest publiczna szkoła podstawowa. Zarządca mógł w imieniu miasta zawrzeć umowę najmu. A zatem wywarła ona skutki bezpośrednio dla gminy.
Związek gmin skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku (sygnatura akt: I SA/Gd 117/14). Ten stwierdził przede wszystkim, że związek gmin ani jego organy nie są jednostkami samorządu terytorialnego, dlatego nie przysługuje im zwolnienie od podatku.
Sąd zadał sobie jednak pytanie, czy podatek od nieruchomości od lokalu użytkowego wynajmowanego w gminnej szkole podstawowej powinien płacić związek czy szkoła jako zarządca budynku? W tej konkretnej sytuacji właścicielem budynku jest miasto, a zarządcą szkoła. Umowa najmu zawarta została z zarządcą, a nie z właścicielem.
Sąd orzekł, że po przekazaniu nieruchomości w trwały zarząd jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej podatnikiem podatku od nieruchomości będzie podmiot sprawujący zarząd nieruchomością.
Sytuacja ta nie zmieni się także, gdy zarządca odda nieruchomość posiadaczowi zależnemu na podstawie umowy najmu czy dzierżawy. Kontrakt ten nie będzie bowiem zawarty z właścicielem nieruchomości.
Oznacza to, że jeżeli umowa dzierżawy lub najmu nieruchomości należącej do jednostki samorządu terytorialnego nie zostanie zawarta z właścicielem, a np. z zarządcą lub najemcą, podatnikiem pozostaje zarządca lub najemca, pod warunkiem, że ich tytuł prawny do posiadania pochodzi bezpośrednio od właściciela nieruchomości.