Podatek od nieruchomości: związek gmin nie jest jednostką samorządu terytorialnego

Związek gmin, który wynajmuje pomieszczenia ?w gminnej szkole, nie może domagać się zwolnienia ?z podatku od nieruchomości, bo nie jest jednostką samorządu terytorialnego. ?To na szkole, która jest trwałym zarządcą budynku, ciąży obowiązek podatkowy.

Publikacja: 08.05.2014 10:13

Związek gmin wynajmuje pomieszczenia w budynku szkoły. Prezydent miasta określił mu zobowiązanie w podatku od nieruchomości.

W odwołaniu związek podniósł, że nieruchomość jest zajęta na potrzeby organów związku. Z tego powodu nieruchomość jest zwolniona od podatku.

Zdaniem prezydenta związek gmin nie jest organem jednostek samorządu terytorialnego, dlatego część nieruchomości przez niego zajęta podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Podobnie uznało samorządowe kolegium odwoławcze, gdyż zgodnie z art. 11a ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym organami gminy są rada gminy oraz wójt, burmistrz albo prezydent, a zatem zwolnienie przewidziane art. 2 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie może się odnosić do związku gmin.

Zgromadzenie związku gmin nie jest organem jednostki samorządu

Zdaniem SKO związek gmin jako najemca lokalu użytkowego jest natomiast posiadaczem zależnym, co przesądza, że jest zobowiązany do uiszczania podatku od nieruchomości. Zarządcą nieruchomości jest publiczna szkoła podstawowa. Zarządca mógł w imieniu miasta zawrzeć umowę najmu. A zatem wywarła ona skutki bezpośrednio dla gminy.

Związek gmin skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku (sygnatura akt: I SA/Gd 117/14). Ten stwierdził przede wszystkim, że związek gmin ani jego organy nie są jednostkami samorządu terytorialnego, dlatego nie przysługuje im zwolnienie od podatku.

Sąd zadał sobie jednak pytanie, czy podatek od nieruchomości od lokalu użytkowego wynajmowanego w gminnej szkole podstawowej powinien płacić związek czy szkoła jako zarządca budynku? W tej konkretnej sytuacji właścicielem budynku jest miasto, a zarządcą szkoła. Umowa najmu zawarta została z zarządcą, a nie z właścicielem.

Sąd orzekł, że po przekazaniu nieruchomości w trwały zarząd jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej podatnikiem podatku od nieruchomości będzie podmiot sprawujący zarząd nieruchomością.

Sytuacja ta nie zmieni się także, gdy zarządca odda nieruchomość posiadaczowi zależnemu na podstawie umowy najmu czy dzierżawy. Kontrakt ten nie będzie bowiem zawarty z właścicielem nieruchomości.

Oznacza to, że jeżeli umowa dzierżawy lub najmu nieruchomości należącej do jednostki samorządu terytorialnego nie zostanie zawarta z właścicielem, a np. z zarządcą lub najemcą, podatnikiem pozostaje zarządca lub najemca, pod warunkiem, że ich tytuł prawny do posiadania pochodzi bezpośrednio od właściciela nieruchomości.

To na publicznej szkole podstawowej, jako na trwałym zarządcy nieruchomości zabudowanej budynkiem szkoły, a nie na związku gmin, jako na najemcy lokalu użytkowego w tym budynku – ciąży obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ?– stwierdził WSA.

Związek gmin wynajmuje pomieszczenia w budynku szkoły. Prezydent miasta określił mu zobowiązanie w podatku od nieruchomości.

W odwołaniu związek podniósł, że nieruchomość jest zajęta na potrzeby organów związku. Z tego powodu nieruchomość jest zwolniona od podatku.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo