Zasady oddawania głosów przez pełnomocnika uregulowane zostały przepisami Kodeksu wyborczego. Zgodnie z przepisami z takiej możliwości mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 75 lat. A także ci, którzy posiadają orzeczenie organu rentowego stwierdzające całkowitą niezdolność do pracy lub niezdolność do samodzielnej egzystencji. Głos przez pełnomocnika mogą oddać także wyborcy posiadający orzeczenie o zaliczeniu do I i II grupy inwalidów a także osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca powinien złożyć wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której jest wpisany do stałego rejestru wyborców. Dokument należy złożyć najpóźniej do 10. dnia przed dniem wyborów, czyli do 15 maja 2014 r. Co istotne nie ma konieczności składania takiego wniosku osobiście. Można go także wysłać pocztą, lub przez dowolną osobę w urzędzie gminy. Ważne jest natomiast aby taki wniosek był podpisany przez wyborcę wnoszącego o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania, lub przez osobę, która pełnomocnikiem ma zostać. Ta ostatnia możliwość jest dopuszczalna w sytuacji, gdy wyborca nie może lub nie umie podpisać wniosku.
Do wniosku należy dołączyć:
Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.
Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężowie zaufania, jak również kandydaci na posła do Parlamentu Europejskiego.