Zwrot dotacji unijnej po jednej decyzji

Zwrot dofinansowania pochodzącego ze środków europejskich wymaga jednej, a nie dwóch decyzji.

Publikacja: 13.06.2014 09:17

Zwrot dotacji unijnej po jednej decyzji

Foto: www.sxc.hu

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny pod przewodnictwem prezesa Izby Gospodarczej Andrzeja Kisielewicza (sygnatura akt: II GSK 2080/13). Zarządy województw, odpowiedzialne za wykorzystywanie środków unijnych, nareszcie mogą więc odetchnąć.

– Sam tylko Zarząd Województwa Małopolskiego złożył 30 skarg kasacyjnych od wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie – mówi radca prawny Małgorzata Kordiak-Prowadzisz reprezentująca zarząd.

Zmorą samorządowych władz województw stały się rozbieżne wyroki sądów administracyjnych rozstrzygające, czy ustalenie wymiaru korekty finansowej wymaga odrębnej decyzji od decyzji nakazującej zwrot środków. Tak w 2013 r. orzekł NSA, a jego stanowisko powtórzyły WSA w Rzeszowie, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu. Inaczej orzekały natomiast WSA w Kielcach, Opolu, Gliwicach, a w maju tego roku NSA.

Uwzględniając skargę Teatru im. Słowackiego w Krakowie, WSA w Krakowie uchylił decyzję Zarządu Województwa Małopolskiego z 2012 r. o zwrocie przez teatr 411 tys. zł dofinansowania ze środków europejskich. Zarząd stwierdził po kontroli, że teatr naruszył ustawę o zamówieniach publicznych i musi zwrócić 10 proc. środków otrzymanych na budowę. Teatr kwestionował wynik kontroli.

Sąd nie badał jednak merytorycznych zarzutów, lecz skupił się na kwestii, czy w tej sprawie powinna być wydana jedna decyzja czy dwie: o nałożeniu korekty finansowej oraz o zobowiązaniu do zwrotu środków. W rezultacie doszedł do wniosku, że korekta finansowa powinna być ustalana na podstawie odrębnej decyzji administracyjnej. Przytoczył też podstawy prawne określone w przepisach rozporządzenia unijnego i polskich ustaw o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz o finansach publicznych.

Zarząd województwa zaskarżył ten wyrok do NSA.

– Żadne z tych przepisów nie wymagają odrębnej decyzji o korekcie finansowej – przekonywała radca prawny Małgorzata Kordiak-Prowadzisz podczas rozprawy kasacyjnej w NSA.

Adwokat Michał Sowa, reprezentujący teatr, podnosił z kolei, że nie można łączyć dwóch różnych kwestii w jednej decyzji.

NSA stwierdził jednak, że nie ma prawnych podstaw do ustalania korekty finansowej w odrębnej decyzji.

– Nie ma tu miejsca na dwie decyzje. Korekta finansowa jest tylko ustaleniem stanu faktycznego. Formy decyzji wymaga jedynie zobowiązanie beneficjenta do zwrotu środków – powiedział sędzia Andrzej Kisielewicz, uzasadniając wyrok przekazujący sprawę do WSA w Krakowie do ponownego rozpoznania.

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego