Rada Kraśnika debatowała nad statutem miasta. W jednym z punktów zapisała, że „w przypadku nieobecności przewodniczącego sesje zwołuje I wiceprzewodniczący Rady Miasta, a w przypadku nieobecności przewodniczącego i I wiceprzewodniczącego – II wiceprzewodniczący Rady Miasta, a w przypadku nieobecności przewodniczącego i obydwu wiceprzewodniczących – najstarszy wiekiem radny".
Uchwałę unieważnił wojewoda lubelski, ponieważ do zwoływania zarówno sesji zwyczajnej, jak i sesji nadzwyczajnej rady gminy mają zastosowanie postanowienia art. 19 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym. Zasadniczo sesję rady gminy zwołuje przewodniczący rady, a w razie nieobecności przewodniczącego i niewyznaczenia zastępującego go wiceprzewodniczącego zadanie to automatycznie przechodzi na wiceprzewodniczącego najstarszego wiekiem.
Przepis ten nie pozwala natomiast na scedowanie uprawnień ustawowo przypisanych przewodniczącemu, a w razie jego nieobecności wiceprzewodniczącemu, na inną osobę, w tym najstarszego wiekiem radnego. Sytuacja taka możliwa jest wyłącznie w bardzo konkretnych i opisanych w ustawie momentach.
Przepisy jednoznacznie i ostatecznie kształtują uprawnienia w zwoływaniu sesji rady – zauważył organ nadzoru. Statut gminy, jako akt prawa miejscowego, musi być zgodny z ustawą o samorządzie gminnym. Rada Kraśnika nie jest umocowana, aby w przyjętym przez siebie statucie w sposób odmienny, niż to wynika z ustawy, regulować kwestie zwoływania sesji rady – orzekł wojewoda.
sygnatura akt PN-II.4131.262. 2014