Na wczorajszym posiedzeniu sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przyjęty został projekt nowelizacji ustawy o referendum lokalnym. Przewiduje on, że w celu przeprowadzenia głosowania w takim referendum tworzy się nie tylko stałe obwody do głosowania, ale też odrębne.

– 20 listopada 2013 r. do sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wpłynęło pismo od rzecznika praw obywatelskich profesor Ireny Lipowicz – mówi Radosław Witkowski, poseł PO. ?– Wskazano w nim na konieczność dokonania zmian w ustawie o referendum lokalnym. W takim zakresie, aby przecyzyjnie wskazać, że referendum lokalne przeprowadza się również w odrębnych obwodach do głosowania tworzonych m.in. w zakładach opieki zdrowotnej czy też domach pomocy społecznej. Takie rozwiązanie ma umożliwić czynny udział w głosowaniu osobom z niepełnosprawnościami, chorym i starszym, często mającym problemy z poruszaniem się ?– wyjaśnia poseł.

Projekt opracowała podkomisja stała ds. ustroju samorządu terytorialnego. Trudno oszacować skutki finansowe projektu dla gmin. Te będą zależeć od liczby organizowanych referendów. Koszt utworzenia jednego obwodu odrębnego to 1,5 tys. zł.

etap legislacyjny skierowano do marszałka Sejmu