W wystąpieniu rzecznik zwrócił uwagę, że pomimo zbliżającego się terminu wyborów samorządowych, brak jest w przestrzeni publicznej i mediach akcji informacyjnych o nowych rozwiązaniach w zakresie prawa wyborczego, w szczególności dotyczących problematyki równości płci.
- Jest to jeden z czynników, który w sposób negatywny wpływa na niewielki udział kobiet w polskim życiu politycznym - uważa rzecznik.
- Kodeks wyborczy z 2011 roku, po raz pierwszy zostanie wykorzystany w wyborach samorządowych, dlatego tak ważne jest, aby w pełni i rzetelnie informować obywateli o przysługujących im uprawnieniach, i to zarówno w zakresie czynnego, jak i biernego prawa wyborczego - dodaje.
Na potrzebę zaplanowania i podjęcia rozbudowanych działań o charakterze informacyjnym rzecznik wskazywał już w wystąpieniu z 17 stycznia br. Ponieważ uzyskana wówczas odpowiedź nie była w pełni satysfakcjonująca, rzecznik nadal widzi potrzebę podjęcia działań edukacyjnych i informacyjnych w tym zakresie.
- Niezbędne jest stałe monitorowanie problematyki równości płci w procesie wyborczym, również w kontekście funkcjonowania mechanizmów prawnych wywierających skuteczniejsze, rzeczywiste zagwarantowanie zasady równości płci i zwiększenie zaangażowania kobiet w proces wyborczy - zaznaczył rzecznik.