Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji przypomniał, że przeniesienie władztwa nad rzeczą, nawet jeśli nie jest dobrowolne, tylko następuje z nakazu władzy za odszkodowaniem, podlega opodatkowaniu VAT (nr ITPP1/443-682/14/AJ).
Izba wydała interpretację na wniosek gminy, której wojewoda na mocy ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych przyznał odszkodowanie za prawo własności położonych na jej terytorium nieruchomości. Zostały one wycenione na ponad 50 tys. zł netto. Gmina zapytała, czy kwota ta powinna być obciążona VAT. Jej zdaniem nie.
– Istotą odszkodowania jest rekompensata za szkodę, a nie płatność za świadczenie. Uzyskane odszkodowanie nie wiąże się bowiem z żadnym świadczeniem ze strony podatnika – tłumaczyła.
Nie przekonała jednak izby skarbowej. Ustawa o VAT, na co zwróciła uwagę izba, w art. 7 ust. 1 pkt 1 definiuje dostawę towarów jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zawiera się w tym również przeniesienie tego prawa w zamian za odszkodowanie, na podstawie nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub z mocy prawa.
Izba wyjaśniła, że odszkodowanie pełni funkcję wynagrodzenia za przeniesienie własności towarów, czyniąc tego rodzaju dostawę faktycznie odpłatną – objętą podatkiem od towarów i usług. Zaznaczyła, że opodatkowaniu VAT nie podlega samo odszkodowanie, lecz stanowiące dostawę towarów przeniesienie własności nieruchomości w zamian za wynagrodzenie przyjmujące w tym przypadku formę odszkodowania.