Wywłaszczenie opodatkowane jak sprzedaż

Gmina musi rozliczyć VAT od odszkodowania za przejęcie przez Skarb Państwa jej nieruchomości. Kwota odszkodowania pełni funkcję wynagrodzenia.

Publikacja: 26.10.2014 11:23

Wywłaszczenie opodatkowane jak sprzedaż

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji przypomniał, że przeniesienie władztwa nad rzeczą, nawet jeśli nie jest dobrowolne, tylko następuje z nakazu władzy za odszkodowaniem, podlega opodatkowaniu VAT (nr ITPP1/443-682/14/AJ).

Izba wydała interpretację na wniosek gminy, której wojewoda na mocy ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych przyznał odszkodowanie za prawo własności położonych na jej terytorium nieruchomości. Zostały one wycenione na ponad 50 tys. zł netto. Gmina zapytała, czy kwota ta powinna być obciążona VAT. Jej zdaniem nie.

– Istotą odszkodowania jest rekompensata za szkodę, a nie płatność za świadczenie. Uzyskane odszkodowanie nie wiąże się bowiem z żadnym świadczeniem ze strony podatnika – tłumaczyła.

Nie przekonała jednak izby skarbowej. Ustawa o VAT, na co zwróciła uwagę izba, w art. 7 ust. 1 pkt 1 definiuje dostawę towarów jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zawiera się w tym również przeniesienie tego prawa w zamian za odszkodowanie, na podstawie nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub z mocy prawa.

Izba wyjaśniła, że odszkodowanie pełni funkcję wynagrodzenia za przeniesienie własności towarów, czyniąc tego rodzaju dostawę faktycznie odpłatną – objętą podatkiem od towarów i usług. Zaznaczyła, że opodatkowaniu VAT nie podlega samo odszkodowanie, lecz stanowiące dostawę towarów przeniesienie własności nieruchomości w zamian za wynagrodzenie przyjmujące w tym przypadku formę odszkodowania.

– Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyznacza nie tylko czynnik przedmiotowy – opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług, ale także czynnik podmiotowy – czynności muszą być wykonywane przez podatnika – zaznaczył organ podatkowy. Ten wymóg, tj. opodatkowanie dostawy tylko pod warunkiem, że jest ona dokonywana przez podatnika VAT, też nie pomógł gminie.

– Gmina działała we własnym imieniu i na własny rachunek. Działania gminy są tożsame z działaniami każdego innego podmiotu będącego właścicielem nieruchomości – uznała izba.

Jej zdaniem w okolicznościach opisanych we wniosku doszło do przesunięcia majątku pomiędzy podmiotami mającymi osobowość prawną, to jest gminą i Skarbem Państwa. Mamy tu zatem do czynienia z przeniesieniem własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa za odszkodowaniem, stanowiącym odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, podlegającym opodatkowaniu tym podatkiem – podsumował organ podatkowy.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem