Za niszczenie uznaje się unicestwienie dokumentów wyborczych lub istotne naruszenie ich substancji, które uniemożliwiają wykorzystanie ich zgodnie z przeznaczeniem. Uszkodzenie jest to zaś taka zmiana materii dokumentu, która powoduje, że nie może służyć on celom, do których był przeznaczony lub gdy korzystanie z niego jest znacznie utrudnione. Karalnym ukrywaniem będzie natomiast umieszczenie dokumentów w innym miejscu niż to, w którym powinny się one znajdować po to, aby nie były one dostępne dla uprawnionych osób i aby nie mogły zostać wykorzystane w wyborach. Przerobieniem lub podrobieniem dokumentów wyborczych będzie sfałszowanie ich poprzez nadanie im innej treści lub innego wyglądu.
Mąż nie zagłosuje za żonę
Każdy ma prawo do indywidualnego wyrażania swoich poglądów i indywidualnego wyboru m.in. radnych, wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Niedopuszczalne jest zatem np. głosowanie przez męża za żonę czy też przez siostrę za brata. Tego typu czyny są uznawane za zachowania zmierzające do fałszowania wyników wyborów. Dlatego też surowa kara – do trzech lat pozbawienia wolności – grozi również za odstąpienie innej osobie przed zakończeniem głosowania niewykorzystanej karty do głosowania lub pozyskiwanie od innej osoby w celu wykorzystania w głosowaniu niewykorzystanej karty do głosowania (art. 248 pkt 5 k.k.). Co istotne, dla ukarania danej osoby za to przestępstwo nie ma znaczenia, czy przekazana karta do głosowania faktycznie została użyta przy wyborach.
Karalnym fałszowaniem wyników wyborów są także wszelkiego rodzaju nieprawidłowości przy liczeniu głosów. Do trzech lat pozbawienia wolności grozi za dopuszczanie się nadużyć lub dopuszczanie do nadużycia przy przyjmowaniu lub obliczaniu głosów (art. 248 pkt 4 k.k.). Chodzi tu o wszelkiego rodzaju nieprawidłowości m.in. przy liczeniu głosów, które powodują, że wynik wyborów jest inny niż rzeczywista liczba oddanych głosów na daną osobę. W praktyce zachowania te mogą polegać np. na dodawaniu danemu kandydatowi liczby oddanych na niego głosów lub odejmowaniu tych głosów innej osobie.
Swobodne podejmowanie decyzji
Wynik wyborów w dużym stopniu zależy od możliwości podejmowania swobodnych decyzji co do realizacji biernego i czynnego prawa wyborczego oraz od swobodnego wykonywania innych czynności związanych z wyborami, jak np. organizowanie przedwyborczych zgromadzeń. Działania te powinny być podejmowane w warunkach niewyłączających swobody podjęcia decyzji. Gwarancję taką stanowi kryminalizacja zachowań przeszkadzających prawidłowemu przeprowadzeniu wyborów.
Zgodnie z art. 249 kodeksu karnego od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności grozi osobie, która przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem przeszkadza: w odbyciu zgromadzenia poprzedzającego głosowanie, swobodnemu wykonywaniu prawa do kandydowania lub głosowania, głosowaniu lub obliczaniu głosów albo też sporządzaniu protokołów lub innych dokumentów wyborczych.
Czynności te stanowią katalog zamknięty, a zatem przeszkadzanie innym czynnościom związanym z wyborami nie wyczerpuje znamion tego przestępstwa. Co istotne, karalne nie jest tylko uniemożliwienie wykonania danej czynności, a więc np. uniemożliwienie przeliczenia oddanych głosów, ale też utrudnienie ich wykonania. Nie jest przy tym konieczne osiągnięcie zamierzonego celu, bowiem przestępstwo to ma charakter formalny. Do jego popełnienia dochodzi już w momencie rozpoczęcia podejmowania działań przeszkadzających prawidłowemu przeprowadzeniu wyborów.