Rz: Czy 20, 30, a nawet 40 proc. nieważnych głosów nie jest dowodem nieprawidłowości procedury wyborczej, wyborów, które należałoby powtórzyć?
Prof. Jan Majchrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego: Głosy nieważne zdarzają się w wyborach prawie zawsze, w tym wypadku chodzi jednak niewątpliwie o ich skalę, niespotykaną w historii wyborów w Polsce. Można zapytać, czy sama skala nieważności głosów wystarcza do stwierdzenia wadliwości całego aktu wyborczego. Głos nieważny nie jest z pewnością głosem właściwym z punktu widzenia celowości każdego głosowania. Jest zupełnie czymś innym niż np. głos wstrzymujący się. Stosując argumentum ad absurdum, można zadać retoryczne pytanie, czy wybory, w których oddano 100 proc. nieważnych głosów, są ważne. A 90 procent? Czy można, bez odnoszenia się do indywidualnej, a więc różnej, wrażliwości na skalę takiego zjawiska przyjąć jakieś obiektywne kryterium w tej mierze? Myślę, że należałoby go szukać w liczbie nieważnych głosów, która istotnie wpływa na wynik danych wyborów. Wydaje się, że z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia.
Gdzie pana zdaniem leży przyczyna tych nieprawidłowości?
Bardzo trudno wypowiedzieć się jednoznacznie na ten temat. Można mówić o różnego rodzaju przypuszczeniach, poszlakach, trudniej o dowodach. Pamiętajmy, że głosowanie przeprowadza się w warunkach tajności. Jest to ważna zasada wyborcza, która ma uniemożliwiać presję zewnętrzną na wyborcę. Jednocześnie jednak niezwykle utrudnia ona procesowe udowodnienie, że oddany głos był później zmanipulowany, np. przerobiony poprzez dopisanie drugiego znaku „x" na karcie do głosowania, co prowadziłoby właśnie do unieważnienia głosu. Karty do głosowania są przecież anonimowe, a dowód ze świadków, którzy widzieli, jak głosowaliśmy, jeśli w ogóle dopuszczalny, jest bardzo niepewny. Oprócz ewentualnych nadużyć wyborczych w grę wchodzi oczywiście także nieumiejętność oddania głosu.
Wskazuje się tu także różne mankamenty karty do głosowania w wyborach do sejmików – karty zbroszurowane, tu skala nieważności głosów była największa.