Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 03.12.2014 12:58 Publikacja: 03.12.2014 02:00
Prof. Jan Majchrowski
Foto: Fotorzepa
Rz: Czy 20, 30, a nawet 40 proc. nieważnych głosów nie jest dowodem nieprawidłowości procedury wyborczej, wyborów, które należałoby powtórzyć?
Prof. Jan Majchrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego: Głosy nieważne zdarzają się w wyborach prawie zawsze, w tym wypadku chodzi jednak niewątpliwie o ich skalę, niespotykaną w historii wyborów w Polsce. Można zapytać, czy sama skala nieważności głosów wystarcza do stwierdzenia wadliwości całego aktu wyborczego. Głos nieważny nie jest z pewnością głosem właściwym z punktu widzenia celowości każdego głosowania. Jest zupełnie czymś innym niż np. głos wstrzymujący się. Stosując argumentum ad absurdum, można zadać retoryczne pytanie, czy wybory, w których oddano 100 proc. nieważnych głosów, są ważne. A 90 procent? Czy można, bez odnoszenia się do indywidualnej, a więc różnej, wrażliwości na skalę takiego zjawiska przyjąć jakieś obiektywne kryterium w tej mierze? Myślę, że należałoby go szukać w liczbie nieważnych głosów, która istotnie wpływa na wynik danych wyborów. Wydaje się, że z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
- Zrobię wszystko, żeby przywrócić praworządne państwo i zasady trójpodziału władzy, a także przestrzegać konsty...
Uregulowanie statusu tzw. neosędziów, uzdrowienie Krajowej Rady Sądownictwa i Trybunału Konstytucyjnego, przyśpi...
Internet niczego nie zapomina. To dzielenie sędziów, wszystkie te zapowiedzi rozliczeń, które nie znajdują umoco...
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało tzw. tablicę alimentacyjną z konkretnymi kwotami alimentów, jakie możn...
Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że umieszczenie w domu pomocy społecznej osoby, która trafia tam na mocy...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas