Zaległe: podatek od nieruchomości, od środków transportowych czy kary administracyjne – to niektóre zobowiązania, za które samorządy będą mogły zgłaszać dłużników do biur informacji gospodarczej (BIG). Przewiduje to projekt założeń do nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych.
Zgodnie z propozycjami Ministerstwa Gospodarki samorządy (m.in. gminy, urzędy marszałkowskie) będą mogły zgłosić do rejestru dłużników za zaległości z opłatami adiacenckimi, za opłaty związane z odpadami, należności wynikające z prawa geologicznego i górniczego czy za nieuiszczone opłaty środowiskowe.
Za takie zobowiązania do rejestru dłużników trafią zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne. Choć w wypadku tych drugich pocieszające może być to, że gmina nie zgłosi ich do BIG, gdy nie zapłacą podatku od psa czy podatku rolnego. Ponadto gmina będzie miała możliwość, a nie obowiązek zgłaszania swoich dłużników.
– Samorząd będzie musiał podpisać umowy z wybranym biurem, na wynegocjowanych przez siebie warunkach. Ponadto konieczna będzie uchwała gminy, powiatu, województwa wyrażająca zgodę na podpisanie takiej umowy – mówi Mariusz Kozłowski z Ministerstwa Gospodarki.
O ile do rejestru dłużników będzie można trafić za zaległe składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o tyle nie będzie tak w wypadku zobowiązań względem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Resort gospodarki początkowo przewidywał taką możliwość, ale ostatecznie odstąpił od tego pomysłu.