Oświadczenia majątkowe urzędników: wyższe zarobki nie oznaczają większej podatności na korupcję

Posiadane uprawnienia, a nie osiągany przychód, powinny być przesłanką składania oświadczeń majątkowych – twierdzą absolwenci KSAP.

Aktualizacja: 10.03.2015 06:55 Publikacja: 10.03.2015 06:37

Oświadczenia majątkowe urzędników: wyższe zarobki nie oznaczają większej podatności na korupcję

Foto: www.sxc.hu

Stowarzyszenie Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej krytykuje rządowy projekt ustawy o oświadczeniach o stanie majątkowym osób pełniących funkcje publiczne.

Przewiduje on wprowadzenie obowiązku składania zeznań o posiadanym majątku przez o wiele większe niż obecnie grono osób, co ma zapobiec korupcji i innym nadużyciom.

Absolwenci KSAP zarzucają, że w projekcie nie wskazano, w jakim stopniu obowiązek składania oświadczeń wpłynie na obniżenie korupcji i dlaczego obecne rozwiązania są nieefektywne.

Najwięcej kontrowersji wzbudziło jednak kryterium warunkujące powstanie obowiązku złożenia oświadczenia przez urzędników służby cywilnej i innych pracowników urzędów państwowych. Zgodnie z projektem Ministerstwa Sprawiedliwości ma być nim wysokość uzyskiwanych przychodów. Gdyby miesięcznie urzędnik zarabiał więcej niż średnia krajowa ogłoszona przez Główny Urząd Statystyczny, musiałby złożyć oświadczenie o posiadanym majątku.

Zdaniem absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej takie kryterium jest nieuzasadnione. Uważają oni, że projektodawcy tego przepisu błędnie uznali, iż o możliwości skorumpowania danego urzędnika decyduje wysokość uzyskiwanych przez niego przychodów, a nie zakres posiadanych uprawnień. Jak podnosi Stowarzyszenie, urzędnik wystawiający np. pozwolenia czy mandaty karne może zarabiać poniżej średniej krajowej, jednocześnie będąc bardziej narażonym na korupcję niż niejeden lepiej zarabiający pracownik urzędu.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie odniosło się jeszcze do zastrzeżeń do projektu, których wpłynęło bardzo wiele. Tylko w ramach konsultacji publicznych o projekcie wypowiedziało się aż 77 podmiotów. Wiele z nich w swoich opiniach także podało w wątpliwość krąg podmiotów, które mają być objęte obowiązkiem składania oświadczeń majątkowych.

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Sądy i trybunały
Student po IV roku prawa wie wszystko, co potrzebne, by być asystentem sędziego
Zawody prawnicze
Ewa Wrzosek ukarana. Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym zdecydował
Sądy i trybunały
Sędzia Koska-Janusz jednak poprowadzi proces ws. Funduszu Sprawiedliwości
Sądy i trybunały
Dariusz Mazur tłumaczy powody nagłej wolty Ministerstwa Sprawiedliwości