O podatkach i o dzieleniu gmin

Informacja o zmianach w ordynacji podatkowej i dyskusja nad projektem rozporządzenia w sprawie zmiany granic gmin zdominowały dyskusję na ostatnim posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Publikacja: 25.06.2015 07:51

O podatkach i o dzieleniu gmin

Foto: www.sxc.hu

W środę, 24 czerwca 2015 r., prof. Leonard Etel, szef Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego, przedstawił stronie samorządowej KWRiST kierunkowe założenia nowej ordynacji podatkowej.

– Porozumienia z podatnikiem w sprawie zapłaty lokalnej daniny, centralizacja wydawania indywidualnych interpretacji dotyczących podatków lokalnych oraz wprowadzenie klauzul uniemożliwiających unikania płacenia danin na rzecz gmin to najważniejsze rozwiązania, które ma wprowadzić nowa regulacja – zapowiadał. – Projekt zawiera także rozwiązanie, które umożliwi gminnemu organowi podatkowemu umarzanie podatków. Obecnie, aby np. rolnikowi, któremu spaliło się obejście, umorzyć lokalne daniny, trzeba czekać, aż powstanie zaległość podatkowa. To nie jest racjonalne – przekonywał prof. Etel.

W ocenie resortu finansów korzystne dla gmin, a także podatników mają być inne zaproponowane rozwiązania. Centralizacja wydawania interpretacji dotyczących podatków lokalnych spowoduje, że właściciel sieci przesyłowej będzie dysponował jedną taką interpretacją.

– Obecnie o interpretację indywidualną musi występować do każdego wójta gminy z osobna – wskazywał prof. Etel. – W konsekwencji dysponuje kilkudziesięcioma dokumentami, często o sprzecznej treści – podkreślał.

Aby to zmienić, nowa ordynacja podatkowa zakłada, że interpretacje takie będzie wydawał minister finansów na wniosek przedsiębiorcy składany za pośrednictwem właściwego wójta. To rozwiązanie ma zapewnić gminie możliwość wypowiedzenia się w sprawie wniosku.

Z kolei instytucja porozumień gminnego organu podatkowego z podatnikiem ma umożliwić elastyczne ustalanie np. rozkładania zapłaty zobowiązań podatkowych na raty.

W trakcie posiedzenia poddano pod dyskusję także projekt rozporządzenia dotyczący ustalenia granic niektórych gmin. A wszystko za sprawą wniosku mieszkańców gminy Supraśl o wydzielenie z jej obszaru nowej gminy: Grabówka. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji do tych propozycji ustosunkowało się negatywnie. W trakcie posiedzenia KWRiST Marek Wójcik, wiceminister administracji, stwierdził jednak, że sprawa nie jest ostatecznie zamknięta. Decyzja, czy nowa gmina powstanie czy też nie, ma zapaść po zaplanowanych spotkaniach ministra Wójcika z mieszkańcami Supraśla, jeszcze przed 7 lipca.

Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Administracja rządowa
Prezydent podpisał budżet, część zapisów skierował do TK
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego