Rada Miejska w Wasilkowie przyjęła regulamin wynagradzania nauczycieli w placówkach oświatowych prowadzonych przez gminę.
Postanowiła m.in.: „Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy, oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia, za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust. 3 lub ustalony na podstawie art. 42 ust. 7 ustawy – Karta nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru (lub 1/4, gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednak większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym".
Uchwałę unieważnił wojewoda podlaski. Z przyjętej przez radę regulacji wynika bowiem, że w niektórych przypadkach nauczyciel nie otrzymywałby wynagrodzenia za przydzielone mu, choć niezrealizowane godziny ponadwymiarowe, chociaż prawo do takiego wynagrodzenia wynika z przepisów prawa pracy (np. wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego, szkoleniowego czy nieobecność spowodowana zwolnieniem lekarskim).
Wojewoda wskazał, że według art. 30 ust. 6 pkt 2 Karty nauczyciela rada gminy nie posiada uprawnienia do określania sposobu obliczania wynagrodzenia za godziny nadliczbowe ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy.
Sygnatura akt: NK-II.4131. 80.2015.KK