Gminy mają problem ?z przebudową dróg

W rozumieniu prawa budowlanego droga o nawierzchni ziemnej nie istnieje. Jej przebudowa wymaga więc uzyskania pozwolenia na budowę.

Aktualizacja: 19.08.2015 17:13 Publikacja: 19.08.2015 16:34

Gminy mają problem ?z przebudową dróg

Foto: www.sxc.hu

Budowa drogi publicznej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Inaczej jest natomiast z przebudową takiej drogi. Realizacja tej inwestycji odbywa się na podstawie zgłoszenia budowlanego.

Okazuje się jednak, że w niektórych sytuacjach również i remont, czy przebudowa drogi wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Tak będzie w sytuacji, gdy tego rodzaju prace maja być prowadzone na drodze gruntowej, czyli o nawierzchni ziemnej. A wszystko dlatego, że chociaż zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych taka droga istnieje (ma nadany numer i odpowiednią kategorię np. drogi gminnej, czy powiatowej), to w rozumieniu przepisów prawa budowlanego traktowana jest tak, jakby nie istniała, a była jedynie działką drogową, na której szosa ma dopiero powstać. A to dlatego, że zgodnie z wolą ustawodawcy droga stanowi budowlę, a nie grunt. Ten może stanowić co najwyżej element składowy pasa drogowego, na który składa się również droga wraz z powiązanymi urządzeniami technicznymi.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Sądy i trybunały
Już ponad 1000 wakatów w sądach. KRS wzywa Bodnara
Prawo w Polsce
Ponowne przeliczenie głosów. SN dał zielone światło
Sądy i trybunały
Szef adwokatury: jest sposób na uzdrowienie sądów i podpis Karola Nawrockiego
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w wypłatach 800 plus w czerwcu. Od lipca nowy termin
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Praca, Emerytury i renty
Ranking najbardziej poważanych zawodów. Adwokat i sędzia zaliczyli spadek