Czego dotyczył spór
Przedsiębiorca wystąpił o zezwolenie na zajęcie pasa drogowego (w pasie drogi wojewódzkiej), by umieścić tam dwustronny nośnik reklamowy o zwiększonej powierzchni. Prezydent jako zarządca drogi odmówił mu udzielenia zezwolenia.
Przedsiębiorca odwołał się więc, a samorządowe kolegium odwoławcze uchyliło decyzję wojewody i przekazało mu sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Prezydent zlecił oględziny, które wykazały, że we wskazanym miejscu na załączonej do wniosku mapie sytuacyjno-wysokościowej posadowiony jest jednostronny nośnik reklamowy. Został on umieszczony tam na podstawie wydanego wcześniej zezwolenia na zajęcie pasa drogowego.
Prezydent zauważył, że wskazane we wniosku miejsce znajduje się bezpośrednio w obszarze skrzyżowania. Są to miejsca wyjątkowo niebezpieczne, na których przecinają się kierunki ruchu różnych pojazdów. Zbliżając się do każdego skrzyżowania, kierujący pojazdami obowiązani są zachować szczególną ostrożność. Kierowca musi mieć też dobrą widoczność (w tym widoczność znaków drogowych), aby ocenić sytuację na skrzyżowaniu i w jego najbliższym otoczeniu.
Organ stwierdził, że znaczące zwiększenie powierzchni nośnika reklamowego, tj. „obiektu" wyróżniającego się wyglądem, powierzchnią, kolorystyką, treścią itp., w tak bliskiej odległości od krawędzi jezdni wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego.