Ustanowienie odrębnej własności lokalu wymaga uprzedniego stwierdzenia przez właściwy organ – w drodze zaświadczenia – samodzielności takiego lokalu na podstawie przepisów ustawy o własności lokali [dalej u.w.l.]. Atrybuty samodzielności lokali nie zostały w ustawie bliżej opisane, jednak w orzecznictwie i doktrynie przyjmuje się, że charakteryzuje się ona tym, że właściciel i inne osoby korzystające z lokalu mają do niego swobodny dostęp, a także tym, że korzystanie z lokalu zgodnie z jego funkcją nie wymaga korzystania z innych lokali.
Definicja ustawowa
Zgodnie z art. 2 ust. 2 u.w.l. samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych. Stosownie zaś do unormowania zawartego w ust. 4 tego przepisu, do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, inne jego pomieszczenia, nawet jeżeli do niego bezpośrednio nie przylegają lub są położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym lokal wyodrębniono, np. piwnica, strych, komórka, garaż.
Tak brzmi przepis, a w praktyce dość często dochodzi do sporów na tle rozumienia przesłanek warunkujących uznanie lokalu za samodzielny.
Pierwszy problem to określenie, co wchodzi w zakres pojęcia „izba". Orzecznictwo sądów administracyjnych skłania się do stwierdzenia, że „izbami" są te pomieszczenia, w których mieszkańcy – co do zasady – stale przebywają. Zatem „izbami" są niewątpliwie pokoje oraz – zdaniem orzecznictwa – także kuchnia, w której koncentruje się też życie mieszkańców.
Stąd wniosek, że jeżeli kuchnia oddzielona jest od izby (pokoju) bądź zespołu (izb pokojów) wspólną dla kilku lokali klatką schodową, to o ile można byłoby dopuszczać w kontekście orzekania o samodzielności lokalu mieszkalnego taką rozdzielność w stosunku do pomieszczeń pomocniczych, o tyle całkowicie nieuprawnione jest rozciąganie tych interpretacji na kuchnię jako jedną z odrębnych izb wchodzących w skład lokalu mieszkalnego. Tym samym w takiej sytuacji nie można byłoby uznać lokalu składającego się z zespołu izb i kuchni, ale rozdzielonych ogólnodostępnym korytarzem za samodzielny lokal (por. wyrok WSA w Łodzi z 18 lutego 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 1096/14).