Do podkomisji nadzwyczajnej trafią trzy projekty nowelizacji ustawy o finansach publicznych (poselski, rządowy i senacki). Tak zadecydowała w środę sejmowa Komisja Finansów po ich pierwszym czytaniu.
Każdy projekt reguluje odmienną materię. Poselski (druk nr 231), wniesiony przez KP .Nowoczesna, dotyczy zastąpienia tzw. stabilizującej reguły wydatkowej zasadą salda strukturalnego dochodów i wydatków dla całego sektora finansów publicznych, które ma być nie niższe niż 0 proc. produktu krajowego brutto.
Wejście projektu w życie oznaczałoby dla rządu obowiązek wejścia na ścieżkę ograniczania wydatków o minimum 0,5 proc. PKB rocznie przez następne sześć lat. To zaś oznaczałoby konieczność znalezienia oszczędności lub dodatkowych dochodów na poziomie 8–10 mld zł rocznie. Zbilansowany budżet Polska mogłaby osiągnąć w 2022 r.
Kolejny rozpatrywany przez posłów senacki projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych (druk nr 386) dotyczy wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Usuwa z ustawy o finansach publicznych wątpliwości interpretacyjne co do tego, jakie dokumenty wytworzone w toku audytu wewnętrznego stanowią informację publiczną, a jakie nie.
Senat proponuje wykreślenie z ustawy art. 284, który stanowi, że informacją publiczną jest plan audytu oraz jego wykonanie. Tym samym dokumenty wytworzone w ramach audytu wewnętrznego byłyby udostępniane na zasadach określonych w ustawie o dostępie do informacji publicznej.