O walce z długiem, ulgach i audycie - trzy projekty nowelizacji ustawy o finansach publicznych

Posłowie zdecydują, czy do ustawy o finansach publicznych zostanie wprowadzona nowa reguła ograniczająca deficyt.

Publikacja: 01.12.2016 07:24

Do podkomisji nadzwyczajnej trafią trzy projekty nowelizacji ustawy o finansach publicznych (poselski, rządowy i senacki). Tak zadecydowała w środę sejmowa Komisja Finansów po ich pierwszym czytaniu.

Każdy projekt reguluje odmienną materię. Poselski (druk nr 231), wniesiony przez KP .Nowoczesna, dotyczy zastąpienia tzw. stabilizującej reguły wydatkowej zasadą salda strukturalnego dochodów i wydatków dla całego sektora finansów publicznych, które ma być nie niższe niż 0 proc. produktu krajowego brutto.

Wejście projektu w życie oznaczałoby dla rządu obowiązek wejścia na ścieżkę ograniczania wydatków o minimum 0,5 proc. PKB rocznie przez następne sześć lat. To zaś oznaczałoby konieczność znalezienia oszczędności lub dodatkowych dochodów na poziomie 8–10 mld zł rocznie. Zbilansowany budżet Polska mogłaby osiągnąć w 2022 r.

Kolejny rozpatrywany przez posłów senacki projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych (druk nr 386) dotyczy wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Usuwa z ustawy o finansach publicznych wątpliwości interpretacyjne co do tego, jakie dokumenty wytworzone w toku audytu wewnętrznego stanowią informację publiczną, a jakie nie.

Senat proponuje wykreślenie z ustawy art. 284, który stanowi, że informacją publiczną jest plan audytu oraz jego wykonanie. Tym samym dokumenty wytworzone w ramach audytu wewnętrznego byłyby udostępniane na zasadach określonych w ustawie o dostępie do informacji publicznej.

Trzeci projekt rządowy (druk nr 1014) dotyczy usystematyzowania i zapewnienia przejrzystości stosowania ulg i innych preferencji w spłacie należności o charakterze cywilnoprawnym. Przewiduje m.in. możliwość umorzenia zobowiązań, których windykacja – ze względu na niską kwotę długu – jest nieopłacalna. Więcej na ten temat pisaliśmy w „Rz" z 7 listopada „Gmina podaruje 100 zł długu".

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.cyrankiewicz@rp.pl

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Praca, Emerytury i renty
Lawinowy wzrost L4 z powodu krztuśca. Alarmujące dane ZUS
W sądzie i w urzędzie
Lex ciągnik na wstecznym. Komornik łatwiej zajmie ruchomości?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej