Służba cywilna: czy zawsze data podjęcia pracy ma znaczenie?

- Na jakich zasadach służba wojskowa uwzględniana jest przy ustalaniu okresu zatrudnienia członka korpusu służby cywilnej, od którego zależy nabycie prawa i wysokość dodatku stażowego oraz nagrody jubileuszowej?

Publikacja: 12.06.2018 02:00

Zasady, na jakich służbę wojskową należy uwzględnić w tym stażu określa ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP, jeśli chodzi o tzw. czynną służbę wojskową oraz ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, jeśli chodzi o byłych żołnierzy zawodowych. Tak wynika z art. 301 kodeksu pracy.

W przypadku byłych żołnierzy zawodowych sprawa jest prosta. Zgodnie, bowiem z art. 121 ich pragmatyki służbowej (patrz podstawa prawna) okres pełnienia zawodowej służby wojskowej (również okres pełnienia służby kandydackiej) wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia w zakresie wszystkich uprawnień związanych z tym zatrudnieniem. Przy czym były żołnierz zawodowy, który podjął pracę w roku kalendarzowym, w którym nastąpiło jego zwolnienie z zawodowej służby wojskowej, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w następnym roku kalendarzowym.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku