Ministerstwo Finansów opublikowało w Internecie projekt [link=http://www.mf.gov.pl/_files_/bip/bip_projekty_aktow_prawnych/ap/rozporzadzenie_konkurs.pdf]rozporządzenia w sprawie trybu powołania komisji i przeprowadzania konkursu na stanowisko dyrektora izby skarbowej lub naczelnika urzędu skarbowego[/mail]. Ma ono zastąpić [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=171182]obowiązujące przepisy (DzU z 2003 r. nr 187, poz. 1826)[/mail]. Według MF, nie wyklucza to jednak podjęcia w przyszłości prac nad reformą administracji podatkowej.
[srodtytul]Komisja zweryfikuje[/srodtytul]
Departament Administracji Podatkowej MF, który przygotował projekt, nie zamierza zrezygnować z uprawnienia komisji do podejmowania uchwał o dopuszczeniu do konkursu określonych kandydatów.
Problem polega jednak na tym, że zgodnie z ustawą o urzędach i izbach skarbowych owa komisja ma jedynie przeprowadzić konkurs. Z kolei minister finansów może – w myśl art. 5 ust. 5d ww. ustawy – określić w drodze rozporządzenia jedynie tryb jej powołania i przeprowadzania konkursu oraz sposób dokumentowania spełnienia przez kandydatów wymagań ustawowych, m.in. posiadania wyłącznie obywatelstwa polskiego (art. 5 ust. 5a ustawy). Prawnicy, z którymi rozmawialiśmy, są zdania, że dodatkowe dopuszczanie (lub nie) do konkursu przez komisję jest sprzeczne z prawem. Wystarczy bowiem, że kandydat spełnia warunki ustawowe i złożył wymagane dokumenty.
Co ciekawe, projekt rozporządzenia nie przewiduje żadnej możliwości odwołania się od uchwały niedopuszczającej kandydata do konkursu. Zgodnie z ministerialną propozycją przewodniczący komisji będzie zawiadamiał uczestnika o przyczynach odmowy. Nowością ma być natomiast możliwość wezwania kandydata do uzupełnienia złożonych dokumentów w terminie siedmiu dni od doręczenia wezwania (§ 8 ust. 3 projektowanego rozporządzenia).