Odpowiednie regulacje zawiera art. 94 prawa zamówień publicznych. Zgodnie z ust. 1 tego przepisu w brzmieniu obowiązującym do wejścia w życie nowelizacji zamawiający zawiera umowę w sprawie zamówienia publicznego w terminie nie krótszym niż siedem dni od dnia przekazania zawiadomienia o wyborze oferty, nie później niż przed upływem terminu związania ofertą, z zastrzeżeniem ust. 1a. Natomiast ust. 1a stanowi, że umowa w sprawie zamówienia publicznego może zostać zawarta po upływie terminu związania ofertą, jeżeli zamawiający przekazał wykonawcom informację o wyborze oferty przed upływem terminu związania ofertą, a wykonawca wyraził zgodę na zawarcie umowy na warunkach określonych w złożonej ofercie.
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami zamawiający zawiera umowę w sprawie zamówienia publicznego w terminie nie krótszym niż dziesięć dni od dnia przekazania zawiadomienia o wyborze oferty. Dotychczasowy termin został więc wydłużony. Jeżeli jednak wartość zamówienia jest niższa od progów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 pzp (tzw. progi unijne) – termin nadal będzie nie krótszy niż siedem dni.
Terminy zawierania umów muszą uwzględniać czas na składanie protestów (art. 180 pzp) wynoszący po nowelizacji odpowiednio właśnie dziesięć oraz siedem dni. Zmodyfikowane terminy zawierania umowy nie uwzględniają 14 dni na protest na treść ogłoszenia oraz treść siwz w przetargu nieograniczonym, ponieważ termin ten upływa przed informacją zamawiającego o wyborze oferty.
Zupełnej przebudowie ulega treść art. 94 ust. 1a pzp, który dopuszczał zawarcie umowy po terminie związania ofertą, jeżeli informacja o wyborze oferty najkorzystniejszej dotarła do wykonawcy w terminie związania i wykonawca wyraził zgodę na zawarcie umowy.
Nowa treść reguluje zupełnie inne sytuacje, w zasadzie niezwiązane z dotychczasowym brzmieniem, w związku z tym należy uznać dotychczasowy ust. 1a za uchylony i analizować obydwa przepisy oddzielnie.