Od niedzieli zmieniły się zasady naboru kandydatów do służby w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Ustalił je prezes Rady Ministrów.
Warunki podstawowe to: polskie obywatelstwo (wyłącznie); czysta kartoteka karna; minimum średnie wykształcenie; pełnia praw publicznych; nieskazitelna postawa moralna, obywatelska i patriotyczna.
Prawo stawia kandydatom też wysokie wymagania sprawnościowe i zdrowotne. Test sprawności fizycznej obejmuje: test Coopera (badanie, jaki dystans pokona kandydat, biegnąc przez 12 minut); podciąganie się na drążku; bieg wahadłowy; tor sprawności fizycznej oraz pływanie na 50 m i pod wodą. Nie bez znaczenia jest też forma zdrowotna. Tę zbadają i ocenią specjalne komisje lekarskie na podstawie badania lekarskiego z uwzględnieniem wyników badań specjalistycznych (psychiatrycznych, psychologicznych, czasem dodatkowych).
Stopień zdolności do służby ustala się przez zaliczenie do kategorii: zdolny do służby; zdolny do służby z ograniczeniem; niezdolny do służby. Osoba przyjęta do CBA przez pierwsze trzy lata będzie funkcjonariuszem w służbie przygotowawczej. Po upływie tego czasu i uzyskaniu pozytywnej oceny ogólnej zainteresowany jest mianowany na funkcjonariusza w służbie stałej.
podstawa prawna: rozporządzenie z 31 maja 2012 r. DzU z 15 czerwca, poz. 668