Znajomość prawa ułatwi urzędnikom pracę w administracji

Dzisiaj trafia do Państwa rąk nowy dodatek „Administracja". Od stycznia będzie on dostępny dla naszych prenumeratorów co tydzień. Kierujemy go zarówno do pracowników administracji rządowej, jak i samorządowej. Obie te sfery łączą bowiem wspólne problemy.

Publikacja: 15.10.2013 07:30

Znajomość prawa ułatwi urzędnikom pracę w administracji

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała Waldemar Kompała

Red

Wiele miejsca w dodatku poświęcamy zatrudnieniu. Wszystkich przecież interesuje ich własna kariera. Chcieliby wiedzieć: jak podnosić kwalifikacje, by mieć szanse na awans i wyższą pensję. A tym, którzy chcą podreperować domowy budżet, podejmując dodatkowe zajęcie, wyjaśniamy, kiedy jest to dopuszczalne i na jakich zasadach.

Kodeks postępowania administracyjnego to obowiązkowa lektura każdego urzędnika. Wydaje się, że jest wszystkim doskonale znany. W praktyce jest jednak różnie. Dlatego będziemy przypominać regulacje zawarte w tej ustawie, a przede wszystkim wyjaśniać wątpliwości pojawiające się przy  jej stosowaniu.

Nie wszyscy są świadomi, że z pełnieniem funkcji publicznych wiążą się liczne obowiązki, za których niedopełnienie grożą sankcje. Funkcjonariusz publiczny przekraczający swoje uprawnienia lub niedopełniający obowiązków może trafić nawet na trzy lata do więzienia. Znając prawo można jednak takich sytuacji uniknąć.

Podstawą sprawnego państwa jest dobra legislacja. Dobry akt prawny nawet na szczeblu lokalnym, to mniej problemów i dla urzędników i mieszkańców.

Dla tych, którzy mają utrudniony dostęp do szkoleń, rozpoczynamy cykl artykułów poświęcony tworzeniu aktów prawa miejscowego.

Dzisiaj piszemy o tym, jak stworzyć projekt uchwały budżetowej.

Zapraszam do lektury.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr