Najważniejsze osoby w państwie, funkcyjni pracownicy korpusu służby cywilnej oraz urzędnicy zatrudnieni na podstawie mianowania najpóźniej do 31 marca mają obowiązek złożenia oświadczeń majątkowych. Jedynie w przypadku pracowników samorządowych termin ten jest o miesiąc dłuższy i upływa z końcem kwietnia. Krąg osób, na których ciąży obowiązek podania szczegółowych informacji o stanie swojego majątku, jest bardzo szeroki (>patrz ramka) i każda z nich w terminie musi dopełnić swojego obowiązku w tym zakresie. Urzędnik, który tego nie zrobi, naraża się na surową odpowiedzialność służbową oraz karną.
Na specjalnym formularzu
Oświadczenie o stanie majątkowym powinno zawierać wiele szczegółowych informacji, w tym m.in. o posiadanych zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach prawa handlowego, mieniu nabytym od Skarbu Państwa lub innej państwowej osoby prawnej lub od jednostek samorządu terytorialnego, które podlegało zbyciu w drodze przetargu. Powinno ono również zawierać dane dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej oraz informacje o pełnieniu funkcji w spółkach prawa handlowego lub spółdzielniach.
Co ważne, oświadczenie o stanie majątkowym dotyczy nie tylko majątku odrębnego osoby, która je składa, ale także majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową.
Oświadczenie majątkowe składa się na specjalnym formularzu. Wzór tego formularza został określony w ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.
Wypełniając taki formularz, urzędnik musi szczegółowo podać liczbę posiadanych mieszkań i domów z podaniem ich powierzchni oraz tytułu prawnego do nich, wskazać, czy posiada gospodarstwo rolne albo inne nieruchomości ze wskazaniem ich powierzchni, tytułu prawnego do nich oraz adresu ich położenia. Urzędnik musi także wyjawić, jakie zgromadził środki pieniężne – w walucie polskiej oraz obcej, papiery wartościowe, a także czy posiada mienie ruchome o wartości powyżej 10 tys. zł – w przypadku samochodu trzeba określić markę, model i rok produkcji, oraz czy posiada zobowiązania pieniężne o wartości powyżej 10 tys. zł, w tym zaciągnięte kredyty i pożyczki, a także przedstawić warunki, na jakich zostały udzielone. W przypadku pełnienia funkcji np. w zarządzie lub radzie nadzorczej należy wskazać dochód, jaki został z tego tytułu osiągnięty, oraz wszelkie inne informacje dotyczące stanu majątkowego i dochodów, jakie uzyskane zostały w danym roku kalendarzowym.