Pracownik służby cywilnej po spożyciu alkoholu wziął udział w bójce w restauracji. W jej trakcie częściowo zdemolowano wyposażenie lokalu. Nie wezwano policji, gdyż uczestnicy zajścia zobowiązali się do pokrycia strat z nawiązką. Jednak informacja o całym wydarzeniu trafiła do lokalnych mediów i była szeroko komentowana. Czy za udział w takim zajściu członek korpusu służby cywilnej może ponieść konsekwencje służbowe?
Tak.
Jednym z podstawowych obowiązków członka korpusu służby cywilnej jest godne zachowywanie się w służbie oraz poza nią. Tak wynika z art. 76 ust. 1 pkt 7 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc). A opisane zachowanie wyraźnie ten obowiązek narusza.
Przepisy nie precyzują, co to jest godne zachowanie. Przyjmuje się jednak, że ustawodawca, posługując się tym pojęciem, miał na myśli wszelkie zachowania członka korpusu służby cywilnej, które negatywnie wpływają na wizerunek tej służby i jej postrzeganie przez społeczeństwo. Określenie to doprecyzowuje § 14 zarządzenia nr 70 prezesa Rady Ministrów z 6 października 2011 r. w sprawie wytycznych w zakresie przestrzegania zasad służby cywilnej oraz w sprawie etyki korpusu służby cywilnej (MP nr 93, poz. 953). Zgodnie z tym przepisem zasada godnego zachowania polega w szczególności na:
- wykonywaniu pracy z respektem dla reguł współżycia społecznego i kultury osobistej, poszanowania godności innych osób, w tym podwładnych, kolegów i przełożonych;
- życzliwości wobec ludzi i zapobieganiu powstawaniu konfliktów w pracy, w relacjach z obywatelami oraz współpracownikami;