SN uznał przy tym, że choć nieposzlakowana opinia dotyczy w większej mierze zachowań urzędnika sc w pracy, niemniej jednak niemałe znaczenie ma także zachowanie poza służbą. Przy czym nieposzlakowana opinia w życiu prywatnym to „możność przypisania osobie takich cech, jak m.in. uczciwość, rzetelność, odpowiedzialność za czyny i słowa, otwartość w stosunku do innych ludzi, skromność i umiarkowanie w życiu codziennym, umiejętności godnego zachowania się w różnych sytuacjach, spolegliwość, uczciwość w życiu prywatnym i rodzinnym".
Rygory obowiązują non stop
Warto dodać, że wymienione w art. 4 usc rygory selekcyjne dotyczą nie tylko osób ubiegających się o przyjęcie do służby cywilnej, ale także osób już w niej zatrudnionych, które aby tej pracy nie stracić muszą spełniać je przez cały czas. Jak uznał, bowiem Sąd Najwyższy w wyroku z 15 marca 2011 r. (I PK 192/10, OSNAPiUS 2012 nr 9-10, poz. 116, str. 377) utrata przez członka korpusu służby cywilnej zatrudnionego na podstawie umowy o pracę przymiotów zamieszczonych w rygorach selekcyjnych wymaga rozwiązania stosunku pracy. ?
podstawa prawna: Art. 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 1345 ze zm.)
Odstępstwo od wymogu posiadania obywatelstwa polskiego
Art. 5. Ustawy o służbie cywilnej
1. Dyrektor generalny urzędu, upowszechniając informacje o wolnych stanowiskach pracy, wskazuje, za zgodą Szefa Służby Cywilnej, stanowiska, o które, poza obywatelami polskimi, mogą ubiegać się obywatele Unii Europejskiej oraz obywatele innych państw, którym na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa wspólnotowego przysługuje prawo podjęcia zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.