Przesłanka do wznowienia postępowania administracyjnego nie uzasadnia stwierdzenia nieważności decyzji

Jeżeli przepis prawa uzależnia wydanie decyzji od zajęcia stanowiska przez inny organ, decyzję można wydać dopiero po zajęciu stanowiska przez ten organ. Wydanie decyzji bez wymaganego prawem stanowiska innego organu jest podstawą do wznowienia postępowania.

Publikacja: 08.05.2018 02:00

Przesłanka do wznowienia postępowania administracyjnego nie uzasadnia stwierdzenia nieważności decyzji

Foto: Adobe Stock

Organ prowadzący postępowanie, mimo ciążącego na nim obowiązku, przed wydaniem decyzji nie zasięgnął stanowiska innego organu. Czy powoduje to nieważność decyzji?

Nie. Zgodnie z art. 106 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.), jeżeli przepis prawa uzależnia wydanie decyzji od zajęcia stanowiska przez inny organ (wyrażenia opinii lub zgody albo wyrażenia stanowiska w innej formie), decyzja powinna być wydana po zajęciu stanowiska przez ten organ. Organ załatwiający sprawę, zwracając się do innego organu o zajęcie stanowiska, ma obowiązek zawiadomić o tym stronę (art. 106 § 2 k.p.a.). Natomiast organ, do którego zwrócono się o zajęcie stanowiska, powinien przedstawić je niezwłocznie, zasadniczo nie później niż w terminie 2 tygodni od dnia doręczenia mu żądania, przy czym zajęcie stanowiska przez ten organ następuje w drodze postanowienia, na które stronie przysługuje zażalenie (art. 106 § 3 i 5 k.p.a.). W orzecznictwie podkreśla się, że strona ma prawo do czynnego udziału w każdym stadium postępowania.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama