W czwartkowym głosowaniu Senat poparł poprawkę, która zmierza do odrzucenia zmian w uchwalonym pod koniec października pakiecie zmian w ustawach podatkowych, zwanym Polskim Ładem. Za stosowną poprawką głosowało 51 senatorów, 45 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.
Był to kolejny etap naprędce zainicjowanej akcji poprawiania tej wielkiej i kontrowersyjnej ustawy. Polski Ład został uchwalony 29 października. Rząd jednak dość szybko się zorientował, że w tej noweli jest wiele niedoróbek legislacyjnych, i postanowił je naprawić. Znalazł na to sposób: za pośrednictwem posłów PiS zgłosił stosowne poprawki do ustawy, nad którą w ostatnich tygodniach pracował Sejm. Dotyczyła wprawdzie spraw podatkowych (konkretnie: akcyzy), ale nie miała nic wspólnego z pakietem zmian w podatkach dochodowych.
Czytaj więcej
Polski Ład "PiS" wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. Podpowiadamy Czytelnikom, co ich czeka. Kto zyska, a kto straci, i ile. Kiedy warto się zastanowić nad zmianą formy opodatkowania i dlaczego.
Od strony merytorycznej poprawki te dotyczą wielu różnych spraw i nie są tylko poprawianiem błędów legislacyjnych. W poprawce dodano np. zupełnie nowe przepisy limitujące koszty zbycia udziałów w spółkach powstałych z przekształcenia spółki osobowej. Inna zmiana dotyczy sposobu kalkulacji tzw. podatku od przerzucanych dochodów.
Późne doklejki
Praktyki takie potępiło senackie Biuro Legislacyjne. Nie wgłębiając się w merytoryczną treść poprawek, zauważyło, że taki sposób poprawiania wadliwych ustaw o podatkach dochodowych jest nie do zaakceptowania i może łamać zasady konstytucyjne.