Reklama
Rozwiń

Czy dyrektor generalny sam rozpatruje sprzeciw?

Członek korpusu służby cywilnej, został ukarany upomnieniem na piśmie. Wie, że ma siedem dni na wniesienie sprzeciwu do dyrektora generalnego urzędu. Termin ten liczy się od daty wymierzenia kary. Co należy przez to rozumieć? Kto rozpatruje sprzeciw członka korpusu?

Publikacja: 09.10.2018 02:00

Czy dyrektor generalny sam rozpatruje sprzeciw?

W ciągu siedmiu dni od wymierzenia kary upomnienia na piśmie członek korpusu służby cywilnej ma prawo do wniesienie sprzeciwu. Termin siedmiu dni jest terminem zawitym. Jego przekroczenie powoduje, że dyrektor generalny ma prawo otrzymany sprzeciw zignorować. Termin ten biegnie od momentu wymierzenia kary, jednak przepisy nie określają, w którym momencie można uznać, że do takiego wymierzenia kary doszło. W piśmiennictwie przyjmuje się (tak m.in. prof. Krzysztof Rączka – Ustawa o służbie cywilnej – Komentarz, Lexis Nexis Warszawa 2010 r.), iż wymierzenie kary następuje wraz z dniem wręczenia ukaranemu upomnienia na piśmie i od tego dnia biegnie termin ustawowy na złożenie sprzeciwu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono